ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 15:43

Babaoğlu: Konya, yatırımda Türkiye’nin en cazip bölgesi olacak


Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, KOP Bölgesi’nin yatırımda Türkiye’nin en cazip bölgesi olacağını söyledi.

İstanbul Konyalılar Vakfı ve Konyalılar Derneği’nin Konya Valiliği ile işbirliği içinde organize ettiği Geleneksel Konya Toplantıları’nın şubat ayı buluşması İstanbul’da gerçekleştirildi. Eski bakanlardan Ali Talip Özdemir, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Konyalı mülki idare amirleri, kaymakamlar, KONSİAD Başkanı Abdullah Başçı, Başkan Yardımcısı Tahir Gönenç, çok sayıda dernek temsilcisi ve işadamının katıldığı toplantı yoğun ilgi gördü. Atiker AŞ’nin sponsorluğunda düzenlenen toplantının oturum başkanlığını Prof. Dr. Adem Esen yaptı.

Açılışta konuşan Konyalılar Derneği Başkanı Kudret Fikirli, program organizasyonu nedeniyle Konya Valiliği, Atiker ve ilgilere teşekkür ederek; Konyalılar Vakfı ve Derneği’nin birlikte güzel işler yaptıklarını ve Konya’nın tanıtımı için çalıştıklarını söyledi. Konya Valisi Muammer Erol da Konya ve çevre illerinin kalkınmasında kamunun rolü ve özel sektöre sağlanacak destekler ile yatırım stratejilerinin konuşulmasını sağlamak amacıyla böyle bir toplantının düzenlendiğini belirterek katkı sağlayanlara teşekkür etti.

BABAOĞLU: KONYA, YATIRIMDA TÜRKİYE’NİN EN CAZİP BÖLGESİ OLACAK

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, KOP Bölgesi’nin yatırımda Türkiye’nin en cazip bölgesi olacağını söyledi. Konya ve KOP Bölgesi için artık yeni şeyler söylemek gerektiğini vurgulayan Başkan Babaoğlu şöyle konuştu: “Türkiye’nin tam merkezinde bulunan Konya ve KOP Bölgesi karayolu, demiryolu ulaşımında doğu-batı ve kuzey-güney bağlantıları açısından kavşak noktasında yer almaktadır. Bölge jeolojik yapısı nedeniyle de deprem riski düşük, ülkenin güvenli bölgelerinden birisidir. Onuncu Kalkınma Planı gereği; İstanbul’un bölgesel ve küresel bir finans merkezi haline getirilmesi, Marmara Bölgesi'nde yoğunlaşan imalat sanayinin Anadolu’ya doğru kaydırılması yolu ile daha dengeli bir mekânsal gelişim planlanmaktadır. Bu çerçevede KOP Bölgesi stratejik konumuyla tarım yanında, enerji, ulaştırma ve lojistik ve veri merkezi yatırımlarıyla Türkiye’nin cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Denizlere ve kıtalara hızlı ve ucuz ulaşan, enerji üretim güvenliği olan stratejik bir bölge doğuyor. Bunu son yıllarda bölgeye gelen dünya ve Türkiye devlerinin ayak izlerinde görebiliyoruz. Başta KOP Bölgesi'nden işadamlarımız olmak üzere bütün yatırımcıları Bölgemize davet ediyorum, şimdiden bu gelişmeleri sizlerle paylaşıyorum ki yarın çok geç olmasın.”

Programda Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu Konya İl Koordinatörü Huriye Karahan Özdemir de sunumlarını gerçekleştirerek, katılımcılara detaylı bilgiler verdi. Program sonunda katılımcılara plaket verildi, hatıra fotoğrafı çektirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER