ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 15:53

AYTO Başkanı Ülken: Aydın için ortak akılla hareket edilmeli

AYTO Başkanı Ülken: Aydın için ortak akılla hareket edilmeli


AYDIN (CİHAN)- Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Aydın’ın büyük şehir olduğunda elde edilecek potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi için ortak akılla hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Aydın için art niyet olmadan ortaya atılan tüm olumlu çalışmalara sıcak baktıklarını ve bu çalışmalarda yer alacaklarını belirten Ülken, “Akıl almaktan, sormaktan, soruşturmaktan çekinmeyen, bundan gocunmayan ortak akılla söyleyecek sözü olan, iyi niyetli fikri olan herkesle çalışmaya hazırız.” dedi.

AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte 3 aylık çalışmalarını değerlendirdi. AYTO’nun çalışmalarının üye odaklı olduğunu, bunun için ilk işlerini ve güncelleme yaptıklarını belirten Ülken, “Üye odaklı çalışma prensibi edindik. Üyelerimizden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, hangi istekler uygulanabilir, yapılabilir onlar üzerinde yoğunlaştık. Üye odaklı çalışma prensibi kapsamında üyemizden belge alırken, ekonomik bedelinin çok yüksek olmadığını ancak psikolojik algısının negatif anlamda yüksek olduğunu tespit ettik. Belge ücreti alınmaması için karar aldık. Daha önceden her belge için 5 TL gibi bir ücret alınıyordu. Buradan kaynaklanan bütçe açığını da tasarruf tedbiriyle karşılayacağız. Bütçemize ek yük getirmeyeceğiz. Üyelerimizin tüm verilerini güncelliyoruz. Odamızın 7 binin üzerinde üyesi var. Bu kurumda başarılı olabilmek için üyelerimizle aklımıza gelen her açıdan iletişime geçilmesi lazım. Üyelerimizin bilgileri biz teslim aldığımızda AYTO’nun sadece cep telefonu SMS ulaşımı 2 bin 300’lerde idi. Adres bilgileri devlete ödenen harçtan dolayı adres değiştiren üyelerimiz, bu harcı ödememek için yeni adreslerini tescil ettirmemişler, birçok adres yanlıştı. Bu da bizim üyelerimize iletişimi zorlaştırıyordu. Üyelerimizin tüm bilgilerini ve faaliyet alanlarını güncelledik. Veri güncellemelerimizi tamamladık. 4 bin 500 üyemizin telefonunu güncelledik.” diye konuştu.

AYTO’nun, TOBB yönetiminde önemli yerlerde görev aldığını ve bunu başka illerin kıskandığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Ülken, her alanda başarı için ortak akılla çalışmaya hazır olduklarını kaydetti. Aydın için yapılan çalışmalara verdikleri destekleri aktaran Ülken, “Aydın’ın en eski meslek kuruluşunun seçilmiş yöneticileri olarak, bize yakışan şekilde hizmette devamlılık ilkesi gereğince, geçtiğimiz Meclis döneminde odamıza kazandırılan AYTO Kültür Evi’ni bir turizm merkezi haline getirmek için çalışmalar yapmaktayız. Amacımız, Aydın’ın tek etnografya müzesi olma özelliği taşıyan Kültür Evi’ni sürekli yaşayan bir yapı haline getirmektir. Burada Aydın’ı, kendi çocuklarımıza en iyi şekilde tanıtmak için okullarla çalışmalarımız olacak. Çocuklarımızın buraları ziyaret etmesini, buralarda ders görmelerini sağlayacağız. Milli eğitimle bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Oda üyelerinin değişik sektörlerde oluşan problemlerini gidermek için kurumlarla iletişime girerek, bunların giderilmesi için çabaları olduğunu belirten Ülken, şöyle devam etti: “Sektör komitelerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Değişik sektörlerdeki birçok problemi sektör komitelerimizin, üyelerimiz, diğer kuruluşlarla ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda çözdük. Bazıları için girişim ve çalışmalarımız devam ediyor. Komite çalışmalarını çok dikkate alıyoruz. Aydın’ı; söyleyecek sözü olan, aklında bir fikri olan, niyeti düzgün olan herkesle ortak akılla yönetmeyi hedefliyoruz. Aydın, ortak akılla yönetilmeye ihtiyacı var. Daha güçlü, daha büyük bir Aydın için üyelerimizin ticari hacminin büyümesi, dış pazarlara açılması bir zorunluluktur. Devletin sunduğu teşvik ve destekleme imkanlarından daha etkin yararlanmak için kuracağımız 'Kobi masası' ile üyelerimize yönelik şirket işlemleri, izinler, vergiler, çalışma ve sosyal güvenlik, destek ve teşvikler, finansa erişim, kalite ve belgelendirme, dış ticaret, taşımacılık ve lojistik, iş geliştirme, KOBİ'lere yönelik AB bilgileri, Ar-Ge ve inovasyon, KOBİ’lere yararlı bilgiler, bilgi bankası gibi alanlarda profesyonel destek almalarını hedeflemekteyiz.” CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER