ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:26

Avrasya’nın güvenliğinde yeni aktör Kazakistan

Avrasyanın güvenliğinde yeni aktör Kazakistan


Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerlan İdrisov, Avrasya’nın güvenliğinde yeni aktörün Kazakistan olduğunu söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Kazak Dışişleri Bakanı Yerlan İdrisov, bölgenin güvenliğinde ülkesinin vazgeçilmez bir unsur olduğunu belirtti. Güney doğu Avrupa ve Kafkasya'da güvenlik ve istikrar konulu oturumda konuşan İdrisov, Kazakistan’ın bölge güvenliği ve istikrarı için komşu ülkelerle sürekli diyalog içinde olduğunu dile getirdi.

Kazakistan’da 2010 yılında yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda (AGİT) gündeme gelen konuları hatırlatan İdrisov, Avrupa-Atlantik ve Avrasya güvenlik boyutları arasında yakın bir ilişki kurulduğunu ve ülkesinin bölgesel ve küresel barışa hizmet etmek için her zaman istekli ve gönüllü olduğunun altını çizdi.

Kazakistan’ın AGİT başkanlığı döneminde zor bir sürece ev sahipliği yaptığına dikkat çeken İdrisov, ülkesinin Avrasya’nın merkezinde yer aldığını; Asya ve Avrupa arasında Kazakistan’ın köprü görevi gördüğünü söyledi.

Ülkesinin ve bölgenin güvenliğini sağlamak için Afganistan’da yaşanan olayların bir an önce çözülmesi gerektiğini vurgulayan Yerlan İdrisov, bölgeye barış ve istikrarın gelmesi için ülkesinin her türlü çabaya destek vereceğini vurguladı.

Mevcut krizlerin çözümünde uzun vadeli çalışmalara hız verilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Kazak bakan, bölgede ekonomik büyümeyi ve istikrarı güçlendirmek için ortak hareket etmenin son derece olumlu sonuçlar doğuracağına ifade etti. Bölge ülkeleri olarak her ülkenin komşularına muhtaç olduğunun altını çizen İdrisov, konferans kapsamında İspanya, Polonya, Türkiye ve İsrailli mevkidaşlarıyla da ikili bir dizi toplantı düzenledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER