ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 12:04

Atlar yazlık nallarına kavuştu


Son cemrenin toprağa düşmesiyle kar nalları çıkartılan atların yazlık nalları çakılmaya başlandı.
Kışın sert geçtiği Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaklaşık dört ay önce çengelli kışlık nalları çakılan atlara, toprakta daha rahat hareket etmeleri için dişli yazlık nalları takıldı.
Atlarının kışlık nallarını söküp yerine yazlık nalları çakan Hasan Turan, "Atlarımızın ayaklarına aralık ayının başlarında kışlık nalları çakıyoruz. Bir kış boyunca bu nallar atlarımızın ayaklarında kalıyor. Yaklaşık 4 ay sonra cemrelerin düşmesinin ardından yani yerdeki karlar eriyince kışlık nalları söküp yazlık nalları çakıyoruz" dedi.
Turan, atlarını çalıştırarak ekmek parası kazandığını ifade ederek, "Sadece binek amacıyla kullanılan atlara yaz aylarında hilal nal dediğimiz hafif nal çakılır. Yük taşıma amacıyla kullanılan atlara ise dişli nal çakılır. Kış aylarında atlarımız devamlı ahırdaydı. Sadece haftada bir atları çatlamamaları için çıkarıp biraz koşturup geri ahıra getiriyorduk. Yaklaşık dört aydır ahırda kalan atlarımızı bugün çıkarıp nallarını değiştirdik ve açılmaları için biraz koşturduk. Atlarımız yaz boyunca koşturacak ve biz her yirmi günde bir nallarını değiştireceğiz" şeklinde konuştu.
Nallarının değişmesiyle rahatlayan atların coşkusu ise görülmeye değer.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER