ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:03

Atatürk Üniversitesi önündeki yaya üst geçidi kullanılmıyor


Ağrı-Erzurum D-80 Karayolu’nun Atatürk Üniversitesi (AÜ) girişinin önünde bir yıl önce yaptırılan yaya üst geçidi kullanılmıyor. Öğrenci ve yayalar, canları pahasına araçların geçtiği yolu tercih ediyor.

Köprüyü gereğinden fazla uzun bulan vatandaşlar, canları pahasına üst geçidi kullanmıyor. Köprünün kullanılmamasına tepki gösteren vatandaşlar, “Köprünün başında deli dumrul yok, ancak köprüden geçen insan da yok. Bu bir kültür meselesi, üniversite okuyan gençlerimizin canlarını hiçe sayarak arabaların arasından geçmesi üzücü bir durumdur.“ ifadelerini kullandı.

Köprüyü, sınav haftalarında neredeyse hiç kullanmayan öğrenciler, acele şekilde sınavlarına giderken kaza riski yaşıyor. Köprüyü kullanmayan öğrencilerin kendine göre nedenleri de var; üniversitenin yakınında bulunan bir yurtta kalan öğrenci, genelde bu yolu kullandığını, ancak köprü çok uzun olduğu için tercih etmediğini söyledi. Köprünün sakatlar için yapıldığını düşünen öğrenciler de var. Akan trafiğin arasından karşıya geçen öğrenci ise üst geçitle ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. İsmini vermek istemeyen bir öğrenci, “Köprünün buraya yapılması güzel oldu. Bu kavşağın çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Köprünün rampadan oluşması nedeniyle engelliler daha rahat kullanıyor. Bu şekilde herkesin işine yarıyor. Ama çok uzun olduğu için acelesi olanlar kullanmıyor. Veya çıkmaya üşenenler kullanmıyor.” dedi.

Üst geçidi kullanan diğer bir öğrenci ise köprünün oldukça kullanışlı ve güvenli olduğunu ifade etti. Köprünün dolambaçlı olmasının bazıları için problem oluşturduğunu hatırlatan öğrenci, “Daha pratik bir çözümü olabilirdi. Bu hali, aşağıdan geçmekten daha güvenli.” şeklinde konuştu.

Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan üst geçit yaya, engelli ve bisiklet kullanımı için uygun olarak tasarlandı. Köprünün girişine, 'can güvenliğiniz için üst geçidi kullanın' uyarı yazısı ise çoğu zaman görmezden geliniyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER