ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Kasım 2014 Pazartesi 15:23

Atatürk sergisine büyük ilgi

Atatürk sergisine büyük ilgi

BODRUM'daki Vedat Türkmen Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı, 3'üncü Geleneksel Yer Gök Atatürk Sergisi, bugün törenle açıldı.


BODRUM'daki Vedat Türkmen Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı, 3'üncü Geleneksel Yer Gök Atatürk Sergisi, bugün törenle açıldı. 10 Kasım nedeniyle düzenlenen ve okulun giriş kapısından, koridor ve sınıflarına kadar Atatürk ile ilgili doküman ve Türk bayraklarıyla donatılan sergiyi, iki saat içinde yaklaşık 2 bin kişi gezdi.

Bodrum'da büyük bölümü kız, 850 öğrenci bulunan 56 öğretmenin görev yaptığı Turgutreis Vedat Türkmen Ortaokulu'nda, 'Yer Gök Atatürk' adı altında sergi düzenlendi. Öğrenci, öğretmen ve velilerinin de desteğiyle 1 ay uğraşarak hazırladığı sergide, Atatürk'ün 400'ün üzerinde fotoğrafı, yaşamını ve devrimlerini anlatan 60 kitap ile portresinin bulunduğu saat, tişört, bardak, tablo ve çervese gibi çeşitli eşyalara yer verildi, 'Cumhuriyet ve Atatürk' köşesi düzenlendi. Mumlarla süslenen köşe, Cumhurbaşkanlığı forsu ve makamının tanıtıldığı yazılarla da desteklendi. Sergideki, öğrencilerden Ebru Kodal'ın yaptığı yağlı boya dev Atatürk portresi beğeni kazandı. Okulun kız öğrencileri, sergiye özel, 'Atatürk'ün Kızları' isimli gazete çıkardı. Gazetede, Atatürk ile ilgili yayınlanmış gazete, dergi haberleri ve röportajlardan örneklere de yer verildi.

Sergi, büyük önder Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği gün olması nedeniyle bugün düzenlene törenle, kurdele kesilerek açıldı. Sergiye Bodrumlular'ın ilgisi büyük oldu. Öğretmenler, ziyaretçilere sergiyle ilgili bilgiler verdi. Sergiyi, 2 saatte yaklaşık 2 bin kişi gezdi. Ziyeretçiler, Atatürk fotoğrafları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Sergiyi hazırlayan öğretmen ve öğrencilere teşekkür eden velilerden 44 yaşındaki Gülseren Tarkan, "Atatürk'ün çizdiği ve gösterdiği yolda ilerleyen öğretmenlerimizin çocuklarımızla birlikte hazırladığı sergi, Cumhuriyet'e olan inancımızı sevgimizi bir kez daha en üst noktada olduğunu gösterdi" dedi.

Açılışına Bodrum Belediye Başkan Vekili ve CHP'li Meclis Üyesi Funda Akçalı, Amiral Turgutreis Ortaokulu Müdürü Mehmet Pekdemir ve öğretmenlerin de katıldığı sergi, 17 Kasım'a kadar gezilebilecek. 

 
 

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER