ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 18:29

Aşağı Saksonya Ayrımcılığa Karşı Koalisyon’a dahil oldu


Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde bu yıl başında SPD ve Yeşiller’in iktidar olmasıyla yapılan değişikliklere bir yenisi daha eklendi. Eyalet, daha önce Hamburg ve Bremen’de kabul edilen İslam Din Anlaşması için ön protokol anlaşmasını imzalarken, şimdide Ayrımcılığa Karşı Koalisyon’a dahil oldu.

Ayrımcılığa Karşı Koalisyon protokolü Eyalet Başbakanı Stephan Weil ile Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu (ADS) Başkanı Christine Lüders tarafından imzalandı. Aşağı Saksonya; Berlin, Hamburg, Brandenburg, Bremen, Rheinland-Pfalz, Schleswig-Holstein,Thüringen ve Baden-Württemberg eyaletlerinden sonra ‘Ayrımcılığa Karşı Koalisyon’a dahil olan dokuzuncu eyalet oldu.

ADS Başkanı Christine Lüders, Aşağı Saksonya hükümetinin ayrımcılıkla mücadeleyi çok ciddiye aldığını söyledi. Lüders, “Bu uygulama, eşitsizliklerin azaltılması süreci için çok önemli bir işaret” dedi.

Başbakan Weil ise anlaşma ile eyalette ve ülke genelinde ayrımcılığın aşılması ve gerçek toplumsal toleransın gelmesini umduğunu ifade etti. Başbakan, “Birlikte yaşadığımız insanlara karşı önyargılarımızdan dolayı özeleştiri yaptığımızda başarılı oluruz. Aynı şekilde etrafımızda yaşanan ayrımcılığa karşı sesimizi yükselterek başarılı oluruz.” diye konuştu.

Ayrımcılığa Karşı Koalisyon, 2011 yılından beri Almanya genelinde ayrımcılıktan uzak bir toplum için kampanya yürütüyor ve ayrımcılıkla mücadele çalışmalarına destek veriyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER