ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 15:17

Artvin'e 6 yeni ambulans


Sağlık Bakanlığı’nca gönderilen 6 adet tam donanımlı ambulans, düzenlenen anahtar teslim töreni ile vatandaşın hizmetine sunuldu.

Valilik binası önünde düzenlenen törene; Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ekrem Akbaş, İl Sağlık Müdürü Hakan Hacısalihoğlu, AK Parti Artvin Belediye başkan adayı Mehmet Kocatepe, bazı daire amirleri, sağlık çalışanları ile vatandaşlar katıldı.

Törende açılış konuşması yapan İl Sağlık Müdürü Hakan Hacısalihoğlu, Sağlık Bakanlığı'nca yürütülen 'Sağlıkta Dönüşüm Programı' kapsamında, sağlık alanında yapılan büyük atılımlarla, acil sağlık hizmetlerinde de büyük gelişmeler sağlandığını söyledi. Sağlık Bakanlığı tarafından acil sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere 6 adet tam donanımlı ambulansın Artvin’e tahsis edildiğini belirten Hacısalihoğlu, “Bakanlığımız, illerin nüfusu, yüzölçümü, ambulans başına düşen nüfus, ambulanslarla yapılan toplam kilometre, ambulans yaş ortalaması, istasyon başına düşen ambulans sayısı, ilin sevk alıp verme durumu gibi kriterleri gözönünde bulundurularak, 81 ile toplam 637, Artvinimize de 6 ambulans tahsis etmiştir. 2002 yılında 2 istasyon ve 2 ambulans ile acil sağlık hizmeti verilmeye çalışılırken; 2013 yılında 20 acil sağlık hizmetleri istasyonunda toplam 141 personel, 33 ambulans ile 5 bin 646 kentsel, 4 bin 286 kırsal olmak üzere toplam 9 bin 932 vakaya müdahale edilmiştir. Kentsel vakaların yüzde 95,5’ine ilk 10 dakika içinde ulaşılmıştır. Kırsal vakaların ise yüzde 60’ına ilk 30 dakika içinde ulaşılmıştır. Hasta nakilleri ile birlikte toplam 14 bin 321 ambulans çıkışı olmuş, 13 vaka hava ambulansı ile taşınmıştır. 33 araçlık filomuza katılacak olan 6 adet sıfır kilometre tam donanımlı acil yardım ambulansları ile 4,15 olan ambulans yaş ortalamasını da 3’ün altına çekmiş olacağız. Böylece, hizmet kalitemizi daha da yukarı bir seviyeye çıkaracağız. Ambulansların ilimize kazandırılmasında emeği geçen başta Sayın Valimiz Kemal Cirit olmak üzere Milletvekilimiz İsrafil Kışla’ya huzurlarınızda teşekkür eder, 112 Acil Sağlık hizmetlerinde fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarına kazasız belasız başarılı hizmetler yapmalarını ve yeni ambulanslarımızın hayırlı uğurlu olmasını dilerim. 112 Acil Yardım Hattı'na yapılan çağrıların yüzde 85’inin gereksiz çağrılar olduğunu hatırlatıp, ‘Belki de acil bir hasta telefonu kapatmanızı bekliyor’ mesajı ile konuşmama son veriyorum.” diye konuştu.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise “Üç yıl önce 164 bin olan nüfusumuz yaklaşık 5 bin artışla 169 bine ulaştı. Bu rakamlar ilimizdeki göçün durduğunu gösteriyor. Aynı zamanda geriye dönüş gibi tekrar istihdamın sağlanması noktasında güzel bir gelişmedir. Önce bu bilgileri paylaşmak istedim. Tabi güçlü devlet olmanın güzelliklerini yaşıyoruz. Ekonominiz güçlü olursa güzel yatırımlar kazandırırsınız. İşte bunlardan en önemlileri de burada yaşayan insanların yaşam kalitesini artırma noktasında iki şeyi çok önemsiyoruz. Biri eğitim diğeri sağlık. Sağlıkta üniversitemiz yenilendi, eski bina 6 milyona yakın bir bedelle onarılacak. Hopa hastanemiz hızla devam ediyor. Arhavi ve Şavşat Hastanemiz devam ediyor. Borçka’nın inşallah bu ay içerisinde ihalesi yapılacak. Murgul’da bir arsa problemi var, onu da çözmek üzereyiz, kısa zamanda başlayacak. Yani 6-7 tane hastane yatırımı gerçekten Artvin’e çok güzellik katacak. Hopa’da yoğum bakım ünitesi bittiği zaman açılışını yaptık. Artvin’deki hastanemiz de tam kapasiteyle devreye girdiği zaman Artvin’e hizmet noktasında güzel gelişme olacak. Dokuz yerde istasyon vardı, şimdi 19 yerde 112 istasyonu var. Hava ambulanslarıyla anında müdahale ediliyor. Eğitimde üniversite yatırımları gerçekleşiyor. İnşallah bunlara ilaveten turizmde güzel şeyler yaparsak, ulaşımda yine aynı, inanın Artvin gelecekte çok daha güzel olacak ve bu günden daha iyi olacak.” şeklinde konuştu.

Borçka-Hopa Cankurtaran Tüneli delme çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü ifade eden Kışla, “Sol tüpte delme işlemi bu ayın 15’inde tamamlanacak ve ışık görünecek. Sağ tüpte ise mart ayının 15’inde delme işlemi tamamlanacak ve burada da ışık görünecek. Umuyorum ki 2015’in ortalarında inşallah hizmete açılacak. Ulaşımda, sağlıkta, eğitimde Artvin’de yaşayanlara önümüzdeki yıllarda göreceksiniz çok daha güzel şeyler kazandıracağız. Bunun gayreti içerisindeyiz. Ben bu hizmete emeği geçen, bu ambulansları gönderen Sağlık Bakanlığımıza, Sayın Valimize, İl Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'ne, İl Sağlık Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Artvin’e hayırlı olsun. Kazasız belasız hizmet etsin inşallah.” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit de son 10 yılda sağlık sektöründe ciddi ve önemli değişim ve dönüşüm görüldüğüne işaret ederek, insan için en önemli şeyin yaşam kalitesini sürekli olarak devam etmesi olduğunu vurguladı. Vali Cirit, şöyle devam etti: "Burada herhangi bir sağlık sorunu yaşıyorsak, en kısa zamanda sağlık hizmetlerinden yararlanıyor olabilmemiz lazım. Ambulanslar, Sağlık Bakanlığımızca ilimize gönderildi ve ilimize bugünden itibaren hizmet etmeye başlıyor. Bu ambulanslarla birlikte gençleştirme operasyonu da gerçekleşmiş oldu. İl merkezindeki vakalarda hastalarımıza ilk on dakika içerisinde yüzde 95’lik oranda ulaşabilmemiz güzel bir sonuçtur. Amacımız vakalara daha kısa sürede ulaşabilmeyi sağlamaktır. Kırsallarımız uzak, bazen coğrafi ve fiziksel şartlardan dolayı ulaşımda aksamalara neden olabiliyor. Ben burada özveri ile çaba gösteren sağlık personelimizin tamamını kutluyorum. Bu ambulanslarda görev yapacak arkadaşlarımıza kazasız ve başarılı çalışmalar diliyorum.”

Konuşmaların ardından, Artvin Valisi Kemal Cirit ile beraberindekiler, açılış kurdelesini keserek anahtarlarını görevli personele verdi. Tören, Vali Cirit ile AK Parti Milletvekili Kışla’nın araçlarda incelemelerde bulunmasının ardından sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER