ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 13:54

Artuklu Üniversitesi'nde Kürt Dili Bayramı paneli

Artuklu Üniversitesinde Kürt Dili Bayramı paneli


Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Celadet Bedirhan ve Kürt Dili Bayramı konulu bir panel düzenlendi.

Üniversitenin konferans salonunda düzenlenen panele, Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Kadri Yıldırım, öğretim görevlileri Yard. Doç. Dr. Abdurrahman Adak ve Mikail Bülbül ile Irak Selahattin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muhammed Kakesor de katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Kadri Yıldırım, Kürt halkı için 15 Mayıs'ın çok önemli bir gün olduğunu belirtti. Yıldırım, Celadet Bedirhan öncülüğünde çıkarılan ve Latince yazılan ilk Kürtçe dergi olan 'Hawar'ın 1932 yılının 15 Mayıs'ında yayın hayatına başladığını hatırlattı.

2006 yılından bu yana 15 Mayıs'ın Kürt Dili Bayramı olarak kutlandığını söyleyen Yıldırım, bu günün öncesini ve sonrasını içine alacak şekilde yaklaşık bir hafta süren çeşitli etkinlikler düzenlediğini söyledi.

Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu münasebetle hem onurları olan dillerine sahip çıkmada hem de dillerinin standart bir gramer, imla ve terminolojiye kavuşmasında öncülük yapan Celadet Bedirhan'ı rahmet ve minnetle anıyoruz. Bu büyük insan ve ekibi sayesindedir ki biz bugün Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı olarak 20 kişilik bir öğretim kadromuzla derslerimizi standart bir Kürtçe ile alıp veriyoruz, yüksek lisans tezlerimizi standart bir Kürtçe ile yazıyoruz ve tezlerini bu çerçevede hazırlayan çok sayıda adayımızı mezun etmenin mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Daha sonra panelde Irak Selahattin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muhammed Kakesor, Artuklu Üniversitesi öğretim görevlileri Yard. Doç. Dr. Abdurrahman Adak ve Mikail Bülbül birer sunum yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER