ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 15:28

Arıcılar, Cizre’yi tercih ediyor

Arıcılar, Cizreyi tercih ediyor


Şırnak’ın Cizre ilçesinin sıcak olmasından dolayı arıcılar bu bölgeyi tercih ediyor. Havaların ısınmasıyla beraber Siirt, Van ve Hakkari gibi illerde kış mevsiminin çetin geçmesinden dolayı arıcılar Cizre bölgesine geliyor.

Türkiye’nin hemen hemen en sıcak yeri olan Şırnak’ın Cizre ilçesi arıcıların yeri oldu. Sıcak olmasından dolayı Cizre’yi tercih eden arıcılar, Cizre çevresine yerleşti. Özellikle Suriye sınırına yakın bölgelere akın eden arıcılar, yeşil ve su olan yerleri mesken tutuyor.

Cizre Nusaybin kara yolunda Suriye sınırında arıcılık yapan Kazım Kahraman, “Biz Siirt Pervari’den gelmişiz. Kış aylarında bizim oralar çok soğuktur. Biz de böyle sıcak bölgelere geliyoruz. Arılar için sıcaklık daha iyi geliyor. 2-3 ay sonra buradan yaylaya gideceğiz. Bizim oralar kış ayları çok soğuk olduğundan dolayı Cizre’ye geldik. Soğukta arılar yaşayamıyor. Soğuktan dolayı çok arılarımız öldü. Arılarımızın yüzde 20'si öldü. Biz burada iki üç ortağız yaklaşık 600-700 tane arımız var.” dedi.

Derviş Mucuk da Siirt Pervari’den geldiklerini söyledi. Derviş Mucuk şunları söyledi: “Bu memleket sıcak bir memlekettir. Baharı erken geliyor onun için buraya gelmişiz. Bizim oralar çok soğuktur. 2-3 ay burada kalacağız. Balımızı aldıktan sonra arılarımızı alıp gene Pervari’ye gideceğiz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER