ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 18:23

Antalya’ya 1 milyar liralık yatırım


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2013 yılında Antalya'ya toplam tutarı yaklaşık 1 milyar lira olan 37 yatırım yapacaklarını açıkladı.

Antalya Valiliği’ni ziyaret ederek şeref defterini imzalayan Bakan Veysel Eroğlu, hükümetlerinin Antalya’ya büyük verdiğini söyledi. Bakan Eroğlu, 2012 sonuna kadar 5 milyar liralık yatırım yapılan Antalya’da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu sene; baraj, gölet, sulama, içme suyu, taşkın koruma tesisleri, ağaçlandırma fidan üretimi, bal ormanları, orman köylülerine kredi ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarından oluşan 938 milyon TL bedelli 37 yatırım gerçekleştireceklerini ifade etti.

Antalya’ya en büyük yatırımı yapan bakanlıklardan biri olduklarına değinen Eroğlu, “Bakanlığımızın yatırımları açısından 2013’ü hamle yılı olarak ilan ediyoruz.” dedi. “Antalya’nın bahtı açık, yıldızı parlak.” diyen Eroğlu, hayata geçirilecek projelerin 30’nun DSİ’ye, 5’inin Orman Genel Müdürlüğü’ne, birer projenin de Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu dile getirdi. Yarın Korkuteli’nde gerçekleştirecekleri 12 açılış ve temel atma töreni ile yatırımların startını vereceklerine değinen Bakan Eroğlu, “Buraya eli boş gelmedik. Antalya’ya yatırım sağanağı yağacak.” diye konuştu.

"İÇME SUYU KARACAÖREN BARAJI’NDAN GELECEK"

Veysel Eroğlu, Antalya’nın içme suyunun Karacaören 2 Barajı’ndan teminini öngören, DSİ, Büyükşehir Belediyesi, Antalya Su ve Atık Su İdaresi (ASAT) arasında hazırlanan protokolü kameralar önünde imzaladı. Protokolü, Antalya Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’in verdiği kalemle imzalayan Eroğlu, “Kısa zamanda Karacaören 2 Barajı’ndan muhteşem suyu getireceğiz.” dedi.

Geçmişte, baraj suyunun sıhhatiyle ilgili tartışmalar yaşandığını hatırlatan Eroğlu, şunları söyledi: “Karacaören’den bu suyun gelmesi lazım. İkinci barajda gerekli koruma var. Özel hüküm belirleme çalışmalarıyla içme suyu gelinceye kadar gerekli tedbirleri alıyoruz. Problem yok. Çok modern içme suyu arıtma tesisi yapacağız. İstanbul’a kurduğumuz ileri su arıtma tesisi gibi bir proje yapacağım. Projesiyle de bizzat ben ilgileneceğim.”

"123 BİN DEKAR ARAZİ TAŞKINDAN KURTARILDI"

Antalya’da taşkın koruma çalışmalarına çok önem verdiklerini belirten Eroğlu, 32 dereyi ihale yoluyla ıslah ettiklerini söyledi. DSİ’ye ait iş makineleriyle de bin 300 kilometre uzunluğunda dere ıslah gerçekleştirdiklerini kaydededen Bakan Eroğlu, “123 bin dekar araziyi sel baskınından tamamen kurtardık. Bu gerçekten çok önemli. Eğer dere ıslahları yapılmasaydı, Antalya’da çok büyük sıkıntılar olacaktı. Islahlarla can ve mal kaybında azalma oldu.” şeklinde konuştu.

Bakan Eroğlu, Aksu Çayı'nın taşkın sahası içinde kalan EXPO alanın da selden korunması için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

"2013’TE KAZANDIRILACAK PROJELER"

DSİ’ye ait 30 projenin toplam yatırım maliyetinin 925 milyon TL olduğu belirtildi. Bu yatırımlar; bir baraj, 4 büyük sulama tesis, 10 gölet ve sulaması, 2 içme suyu isale hattı, 13 taşkın koruma tesisinden oluşuyor.

Orman Genel Müdürlüğü'nün yatırımları kapsamında ise 62 bin 640 dekar alanda ağaçlandırma ve rehabilitasyon yapılarak 3 milyon fidan dikilecek. Toplam 7,5 milyon adet fidan üretilecek ve 2 bal ormanı kurulacak. 40 dekar alana ceviz ve badem fidanı dikilecek ve orman köylülerine 2 milyon lire kredi verilecek. Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda Uzun Devreli Gelişme Planı’yla kanunla ihtilaflı köylülerin yıllardır biriken problemlerini çözecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise Kepez, Korkuteli, Elmalı ve Konyaaltı ilçelerine toplam 4 adet otomatik gözlem istasyonu kuracak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER