ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 14:42

Antalya'nın ulaşım sistemi hazır


Antalya Büyükşehir Belediyesi, 15-20 yılda şehrin ulaşım sisteminin geliştirilmesini hedefleyen ve iki yıldır üzerinde çalıştığı Ulaşım Ana Planı’nı hazırladı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nce de kabul edilen planda raylı sistem, metrobüs, otobüs, karayolu, otoparklar, yaya, bisiklet, motosiklet, özel projelerle ilgili öneriler yer alıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Kentiçi ve Yakın Çevresi Ulaşım Ana Planı’nın hazırlanmasının önemli bir adım olduğunu söyledi. Söz konusu planın 15-20 yılda ulaşım sistemini nasıl geliştirmesi gerektiğini, ulaşımla ilgili ilkeleri, politikaları ve projelerini tanımlayan en önemli yasal belge olduğunu belirten Akaydın, “Ulaşım Ana Planı ile uygulanacak eylemlerin çerçevesi belirlenmekte, gelecekteki kentin ana hatları çizilmektedir.” dedi.

Planın hazırlanmasından önce ulaşım sisteminin sorunlarının belirlenip, kısa dönemde çözümlerin geliştirilmesi için önce Toplu Ulaşım Yapılanma Projesi’ni uyguladıklarını ifade eden Akaydın, şunları söyledi: “Toplu Ulaşımla Bütünleşik Yaya ve Bisiklet Planı’nı hazırladık ve adım adım uygulamaya koyuyoruz. Son aşama olarak da Antalya Kentiçi ve Yakın Çevresi Ulaşım Ana Planı’nı tamamlamış bulunuyoruz. Bu plan 1/50 bin ve 1/25 bin ölçekli Antalya Nazım İmar Planları ile birlikte ve onlarla uyumlu olarak çağdaş bilimsel teknikler ve yaklaşımlarla hazırlandı. Kentin gelecekte daha kolay yaşanır ve sürdürülebilir ulaşım politikalarıyla daha çağdaş bir kent olması hedeflendi.”

Akaydın, Antalya Kentiçi ve Yakın Çevresi Ulaşım Ana Planı çalışmasının Büyükşehir Belediyesi bünyesi içinde oluşturulan bir birimde, teknik personel, sağlanan özel yazılım ve donanımla yapılacağını duyurdu. Çalışma kapsamında ulaşım talep, tahmin, benzetim modeli için gerekli yazılım temin edildi ve kentin bilgisayar benzetim modeli kuruldu. Bu model sayesinde kentin beşer yıllık dilimler halinde tüm yollarındaki trafik hacimleri tahmin edildi. Karayolu şebekesinde oluşan sıkışıklıkların düzeyi belirlenerek, çözüm alternatifleri test edildi. Çalışma sonucunda kentin ulaşım sistemi davranışlarının ölçümüyle Ulaşım Ana Planı olarak kabul edilen gelişme seçeneği tamamlandı. Artık tüm güncellemeler ve yeniden işletimler belediye içinde oluşturulan birim tarafından yapılabilecek. Planda yer alan toplu taşım koridorları, yaya ve bisiklet ağı, otopark önerileri ile kentin merkezi özel araç trafiğinden arındırılırken, tüm kent için daha sürdürülebilir bir ulaşım sistemi oluşturulması hedefleniyor.

2030 Yılı Ulaşım Ana Planı ile geliştirilen öneriler şöyle:
Raylı Sistem: Antrayın Fatih yüksek hızlı tren istasyonuna uzatılması. Yüksek hızlı tren Fatih İstasyonu demiryolu bağlantısı. Yüksek hızlı tren hava limanı istasyonu demir yolu bağlantısı ve liman demir yolu bağlantısının raylı sistemde uygulanması.

Metrobüs: Serik Caddesi (Aksu koridorunda) EXPO, Meydan arası metrobüs, Yüzüncü Yıl metrobüsü, Dumlupınar Bulvarı metrobüsü ve Fatih-Döşemealtı metrobüsünün uygulanması.

Otobüs: Meydan-Mevlana otobüs şeridi. Yüzüncü Yıl Bulvarı-Lara koridoru otobüs şeridi. Yüzüncü Yıl Bulvarı-Konyaaltı koridoru otobüs şeridi. Kademeli hat sistemine geçişin tamamlanması. Havuzlara geçişlerin tamamlanması ve yeni kırsal aktarma merkezlerinin (EXPO, Sarısu, Otogar) uygulanması.

Karayolu: Yeni Lara-Tedaş Bulvarı, Yeni İmar Yolları, Hal-Isparta Yolu koridoru, Gazi Bulvarı üzerinde beş adet köprülü kavşak (Kentsel mekanda kirlilik oluşturacak viyadük geçişlerinden ve kent merkezine geçişleri hızlandıracak kuzey-güney yönlü geçişlerden kaçınılarak, doğu-batı yönlü alt geçitler öngörülüyor), Dumlupınar Bulvarı Otogar çıkışı katlı kavşağı ve Meltem Caddesi üniversite girişi alt geçidinin uygulanması.

Otoparklar: Kent merkezi çevresinde yüzeysel ve katlı otoparklar.

Yaya: Merkez Toplu Taşıma Alanı Yayalaştırma Projeleri, Yaya Adaları Projeleri, Turistik Yaya Şebekesi Projesi, Akdeniz Bulvarı Yayalaştırma Projesi, Kaleiçi Dü¬şey Yaya Kolaylıkları Projesi’nin uygulanması.

Bisiklet: Bisiklet yolları ve şeritleri, bisiklet park yerleri, bisiklete uygun yol projeleri, Kent Bisikleti Projesi, Elektrikli Kent Bisikleti Projesi’nin uygulanması.

Motosiklet: Motosiklet merkez alanda denetlenmesi ve merkez çevresinde park yerlerinin uygulanması.

Özel Projeler: Zerdalilik-Liman turistik hattı ve Zerdalilik-Lara turistik hattının uygulanması.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER