ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 12:40

Antalya, Kunming ile kardeş şehir oldu

Antalya, Kunming ile kardeş şehir oldu


 Antalya Büyükşehir Belediyesi, Çin Halk Cumhuriyeti Yunnan Eyaleti’nin başkenti olan Kunming ile kardeş şehir protokolü imzaladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kardeş şehir protokolü öncesinde Yunnan Eyalet Komitesi ve Kunming Belediye Meclisi Parti Sekreteri Zhang Tianxin ve beraberindeki heyet Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akaydın, Çin ile Türkiye’nin arasında çok eskilere dayanan bir dostlukları olduğunu kaydetti. Kumming şehrini 2 yıl önce ziyaret ettiğini ve çok beğendiğini kaydeden Akaydın, “Antalya coğrafi yüzölçümü olarak Türkiye’nin en büyük bir şehirlerinden biridir. Turizm ekonomisiyle yaşayan bir şehirdir. Bu kardeşlik anlaşmasıyla birlikte karşılıklı çalışmalar yapacağız.” dedi.

Zhang Tianxin, Antalya’da çok sıcak karşılandıklarını, şehrin tarihi ve doğal güzelliklerinin çok etkileyici olduğunu belirtti. 2 şehir arasında bir çok ortak nokta olduğunu vurgulayan Tianxin, “Kardeşlik ilişkimizle birlikte işbirliğimiz de artacak. Kunming turizm ve kültür etkinlikleri bakımından gelişmiş bir şehir. Kunming’de tarım yapılıyor. Antalya’da da tarım gelişmiş. Turizm, tarih ve tarım alanlarında karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak ortak çalışmalar yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

Ziyarette hazır bulanan Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Genel Başkanı Kemal Koçak, Çin’in büyüyen ve gelişen bir ekonomiye sahip olduğunu, Türk işadamlarıyla karşılıkla işbirliği içinde çalışmalar yapmak istediklerini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Kunming heyetini daha sonra öğlen yemeğinde ağırladı. Başkan Akaydın ve Zhang Tianxin, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Kunming arasındaki kardeş şehir protokolünü imzaladı. Akaydın ve Tianxin karşılıklı hediye alış verişinde bulundu. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER