ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 18:53

Antalya bölgesinde turizm sezonu

Antalya bölgesinde turizm sezonu


 Antalya bölgesinde turizm hareketliliği Hristiyan'ların Paskalya Bayramı tatiliyle başlayacağı belirtildi. Avrupa ülkelerinde mart sonu nisan başında başlayan kutlamalar turistleri Antalya'ya yöneltiyor.

530 bin yatak kapasitesine sahip Antalya'da geçen 20 Kasım itibariyle konuklama tesislerinin yüzde 40 turizme hizmet veriyor. Kışın açık olan konaklama tesisleride başta Almanya olmak üzere Avrupalı emekli turistler, engelli, kongre ve spor takımlarına hizmet veriyor. Emekli turizminde birinci sırayı Almanlar, ikinci sırayı Hollandalılar, üçüncü sırayı İngilizler, dördüncü sırayı Belçikalılar ve beşinci sırayı İskandinavlar alıyor. Türkiye'ye gelen turistin üçte biri Antalya'da, Antalya'ya gelen 11 milyon turistin 4 milyonu Manavgat'ta konaklıyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Manavgat-Side Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Ahmet Özden, bölgede turizm canlılığının 15 Mart'tan itibaren başlayacağını bildirdi. Bölgede açık olan yüzde 40 oranındaki otellerin doluluk seviyesini güneşli hava ile birlikte yüzde 85 seviyesine ulaştığını belirten Ahmet Özden, bu rakamın mart ayı sonu nisan başında yukarıya çıkacağını kaydetti. Kışın bölge destinasyonunun turist yoğunluğunu Avrupalı emekli turizler oluşturduğunun altını çizen Özden, son 3 yıl içinde Kuzey Avrupa ülkeleri Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandıyalı aileleri turistlerde önemli ölçüde artış olduğunu kaydetti. Özden, "Bölgemizin turist yoğunluğunu birinci sırada Almanlar oluşturuyor. İkinci sırada Ruslar, üçüncü sırada İngilizler ve İskandinavlar oluşturuyor. Geçen yıl iyi bir sezon geçirdik. Bilindiği üzere ülkemiz geçen yıl turizmde dünyada altıncı sıraya yerleşti. 2013 rezervasyonları çok iyi durumda. Bu senenin de geçen yıl gibi güzel geçeceğine inanıyoruz." diye konuştu.

Manavgat-Side Turistik Otelciler Birliği Derneği(MASTOB), geçtiğimiz son 35 gün içinde Almanya, Hollanda, Belçika, Polonya ve Çek Cumhuriyeti ülkelerinde katıldıkları fuarlarında gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını söyledi. 2013'de iyi bir sezon geçireceklerini belirten Barut, Manavgat-Side destinasyonunu diğer bölgelerden ayıran en önemli özelliğinin deniz,kum ve güneş turizmi yanı sıra kültür, tarih ve arkeoloji turizminin yılın 12 ayının yaygın olması olduğunu kaydetti.

Side Star Otel İşletme Sorumlusu Tuncay Koyuncuoğlu, otellerine ilk müşteri girişinin 15 Mart'ta olacağını söyledi. 2013'de iyi turizm sezonu geçireceklerini belirten Koyuncuoğlu, kışın bölgede 20 ile 2 ay arasında Alman, Hollanda, Belçika, Norveç, İngiliz ve İsviçreli emekli turistlerin kaldığını söyledi. Koyuncuoğlu, "Kışın bölgeye gelen emekli turistlerin yüzde 95'i ülkelerinde sıklıkla göremediği güneşi görmeye geliyor. Otelin plajında güneşleyen turistler çoğu zaman güneş ne zaman çıkacak diye soru soruyor. " dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER