ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 11:01

Ankara sularında 'yüzmeyin' uyarısı

Ankara sularında yüzmeyin uyarısı


Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Su Altı Kurtarma Ekibi, artan sıcaklarda serinlemek amacıyla baraj, göl, gölet, akarsu ve su birikintilerine kesinlikle girmemeleri konusunda vatandaşları uyardı.

Başkent’te her yaz mevsiminde onlarca kişinin serinlemek amacıyla girdikleri sularda boğularak öldüğünü hatırlatan itfaiye dalgıçları, geçtiğimiz yıl Ankara il sınırları içerisinde kontrolsüz sularda, çoğunluğu çocuk olmak üzere boğulan 19 kişinin cesedini çıkardıklarını hatırlattı. Bu yıl havaların erken ısınması sonucu mevsim başında olunmasına rağmen 4 vatandaşın yine serinlemek amacıyla girdiği sularda boğulduğuna dikkat çeken İtfaiye dalgıçları, Ankara’daki tüm baraj, göl, gölet ve kent sınırından geçen Kızılırmak ve Sakarya dahil olmak üzere tüm akarsuların yüzmek veya serinlemek için girilmeye uygun olmadığını belirtti.

ANKARA’DAKİ BARAJ, GÖL, GÖLETLERİN TÜMÜ TEHLİKELİ

İtfaiye Dairesi Başkanlığı Su Altı Kurtarma Ekibi’nce yapılan açıklamada, Ankara’daki baraj, göl ve göletlerin yapılan zemin incelemesi sonucunda girilmesi için uygun olmadığının belirlendiği belirtilerek, söz konusu suların profesyonel yüzücüler için bile tehlike taşıdığı kaydedildi.

Özellikle bu mevsimde çocukların su birikintilerine girme eğilimi gösterdiğini vurgulayan itfaiye dalgıçları, bu hususta anne-babalara önemli görevler düştüğünü ifade ederek, tüm velilerden çocuklarına titizlikle sahip çıkmalarını istedi. Ayrıca Başkent’in birçok yerinde bulunan süs havuzlarına zaman zaman çocukların serinlemek ve oyun maksadıyla girdiklerini belirten itfaiye yetkilileri, bu havuzların hem kirlilik açısından hem de elektrik donanımında meydana gelebilecek muhtemel bir elektrik kaçağı riskiyle istenmeyen sonuçlara neden olabileceğini hatırlatarak, velilerin bu konuya da özel hassasiyet göstermeleri gerektiğini söyledi.

ARAMA KURTARMA TİMİ HER AN GÖREVE HAZIR

İtfaiye Daire Başkanlığı’nın bünyesinde oluşturulan Su Altı Arama Kurtarma Timi, kentin herhangi bir yerinde meydana gelecek boğulma olaylarına karşı her an hazır bekliyor. Mesut Bozkurt, Salih Kurumlu, Yavuz Kökten, Bünyamin Şahin, Levent Çeri ve Hasan Özkan’dan oluşan 6 kişilik tim, meydana gelebilecek her türlü olaya müdahale edebilecek yetenek ve donanıma sahip bulunuyor. Su Altı Kurtarma Timi sadece Ankara’da değil, ülkenin her tarafında görev yapıyor. Tüm koşullarda su altı arama ve kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirebilecek deneyim ve teçhizata sahip olan ekip, akarsularda, bataklıklarda, kirli sularda, kış şartlarında donan göller gibi olumsuz şartlarda da başarıyla görevleri sonuçlandırıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER