ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 11:09

Ankara itfaiyesi kurtarma techizatını yeniledi

Ankara itfaiyesi kurtarma techizatını yeniledi


Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, 58 değişik kalemden oluşan, 3 bin 274 adet malzemeyi bünyesindeki arama kurtarma ekibinin kullanımına sundu.

Ankara itfaiyesi yangına müdahale dışında, yurdun dört bir yanında doğal afetlerde sıkıntıya düşen vatandaşların yardımına koşmayı da sürdürüyor.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı muhtemel deprem, göçük gibi felaketlerde enkaz altında kalan vatandaşların kurtarılmasına yönelik etkin ve pratik kullanıma imkan veren, enkazda delik açılması, kesilmesi, ayrılması, gerilmesi kaldırılması gibi işlerde kullanılan ileri teknoloji ürünleri kullanacak.
Yeni alınan malzemeler arasında arama kurtarma çalışmalarında enkaza giriş noktalarının oluşturulabilmesi için, çalışma koşullarına uygun ağırlık ve güçte 28 adet elektrikli kırıcı-delici matkap bulunuyor. Kurtarma çalışmalarında enkazın açılması, kesme, ayırma, germe işlemlerinde kullanılacak 12 adet ayırıcı kombi, 14 adet bataryalı kombi kesme ayırma makası, 12 adet hidrolik ayırıcı, 12 adet hidrolik kesici, 18 adet minik kesici aparatlarıyla beraber Ankara itfaiyesinin kurtarma yeteneğini artıracak.

EKİBE AVANTAJ SAĞLAYACAK

Arama kurtarma esnasında enkazın kaldırılması, çalışılacak alanın genişletilmesi için alınan 12 takım yüksek basınçlı kaldırma yastığı ile 4 takım düşük basınçlı kaldırma yastığı da ekibe değişik avantajlar sağlayacak. Çalışma alanında gaz kaçağı, elektrik kaçağı gibi değişik tehlikelerin varlığını gösteren ikaz cihazlarının yanı sıra toz, katı ve sıvı haldeki patlayıcıları, toksik endüstriyel kimyasalları, kimyasal savaş ajanlarını (CWA), narkotikleri tanımlayacak bir adet profesyonel kimyasal madde tanımlama cihazı ile yine aynı niteliklere sahip bir adet el tipi kimyasal madde tanımlama cihazı da söz konusu kalemler arasında yer alıyor. 24 adet jeneratör ise arama kurtarma çalışmalarına katılacak ekiplerin kullanacağı ekipmanı çalıştırabilmesi, çalışma sahasının aydınlatılması ve gerekli elektrik enerjisinin sağlanmasında kullanılacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER