ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 12:14

'Anadolu, Balkanlar ve Kuzey Kıbrıs bir bütünün ayrılmaz parçalarıdır'


Kuzey Kıbrıs, Makedonya, Bulgaristan, Kosova, Karadağ ve Sırbistan’ın çeşitli kentlerinden gelen Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyelerinden oluşan heyet BTSO’yu ziyaret etti. Ziyarette konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Esgin, Anadolu, Balkanlar ve Kuzey Kıbrıs’ın etle tırnak gibi bir bütünün ayrılmaz parçaları olduğunu belirterek, “Bizler, köklü milli ve kültürel bağlarla birbirine bağlı, birlikte ağlayıp birlikte gülen insanlarız. Özellikle son doönemde gerek hükümetimiz gerekse de Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz aracılığıyla bölgeye gösterilen ilgi ve artan yatırımlar hepimizi çok mutlu ediyor.” dedi.

Türkiye ve Bursa ekonomisi hakkında katılımcılara bilgilerin verildiği toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Esgin, her türlü yatırım ve işbirliğinin BTSO öncülüğünde yapılmasına hazır olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Balkanlara, Rumeli’ye, Kıbrıs’a yürekten bağlı işadamları olarak bu hamlelere katkı koymak bizim için hem bir sorumluluk hem de bir görevdir. Türkiye’de milyonlarca Balkan kökenli vatandaşımız yaşamlarını sürdürüyor. Bursa da Balkan kökenli vatandaşlarımızın en yoğun olduğu kent. Bir o kadar Türk de Balkanlar’da hayatlarına devam ediyor. Bu potansiyelin fırsata dönüştürülmesi bizlerin elinde. Balkan ülkelerinin toplam nüfusu 70 milyon civarında. Bölge ülkelerinin toplam ticaret hacmi ise 2011 rakamlarıyla 450 milyar dolar. Yani bir Türkiye de orada var. Ülke olarak 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var ve bu hedefin 50 milyar dolarlık bölümünü de Balkan ülkelerine yapmayı amaçlıyoruz.”

Ekonominin karşılıklı olarak geliştirilmesi için istişare toplantısı düzenlediklerini ifade eden RUMELİFED Genel Başkanı Selim Yedikardeş de, “BTSO, hem iş hem de sosyo-kültürel anlamda Bursamızın çatı kuruluşu. Balkan ülkelerinde ve Rumeli’de yıllardır karşılıklı etkinlikler ve konserler düzenliyoruz. Bugün burada, bu ilişkiyi ekonomik olarak nasıl geliştirebiliriz diye toplandık.” dedi.

Bursa’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Daire Başkanı Gençay Eroğlu, “Uluslararası arenada tanınmamış bir ülke olmanın zorluklarını hissediyoruz ama anavatan Türkiye’nin bize verdiği güç ve destekle yolumuza devam ediyoruz. İnşallah bundan sonra Balkan ülkelerimizle de daha iyi ilişkiler kurarak yolumuza devam etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Program, karşılıklı gerçekleştirilen konuşmaların ardından yapılan BTSO ve Bursa ekonomi sunusu ve hediye takdimi ile sona erdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER