ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 16:36

Amasya’nın daha yeşil olması için imzalar atıldı

Amasyanın daha yeşil olması için imzalar atıldı


Amasya Üniversitesi ile Amasya Orman Bölge Müdürlüğü arasında özellikle kampüs alanlarının uygun ağaçlar ile ağaçlandırılması, ağaçlandırılmış alanların bakımı, yangına karşı korunması gibi konularda işbirliği protokolü imzalandı.
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Üniversitemiz öğrencileri belli dönemlerde topluma hizmet uygulamaları kapsamında, öğrenci kulüpleri ve Amasya Tema İl Temsilciliği gibi sivil toplum örgütlerinin organizasyonu ile yıllardır Amasya’nın orman varlıklarını artırmak adına ağaç dikim ve bakımını büyük bir özveri ile gerçekleştiriyor.” dedi.
Rektör Orbay şöyle devam etti, “Geçtiğimiz yıl Amasya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma sahası olarak tespit edilen alan üniversitemizce "Amasya Üniversitesi Ormanı" olarak düzenlenmiş ve yüzlerce fidan dikimi gerçekleştirilmiştir.
Bu yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan "5 Milyon Üniversite Öğrencisi İçin 5 Milyon Fidan" projesi kapsamında Amasya Üniversitesi ailesi olarak özellikle üniversitemize bu yıl kayıt yaptıran öğrencilerimizi, akademik ve idari personelimizi ön plana çıkararak ağaçlandırma seferberliğini daha yaşanılabilir bir dünya için hayata geçireceğiz.”
Amasya Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, orman varlıklarının artırılması ve korunması noktasında önemli projelere imza attığını belirtti.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın imza attığı önemli projelerden bir tanesinin de üniversite öğrencilerinin yaşam alanı olan üniversite kampüsleri olduğunu kaydeden Sarı, “Pek çok üniversitemiz ile işbirliği protokolü imzalamış ve hayata geçirmiş durumdayız.
Amasya Üniversitesi ile de geçen dönemlerde olduğu gibi çevreye duyarlı ve orman kaynaklarımızın artırılması noktasında daha yaşanılabilir alanlar oluşturmak üzere bu protokolü imzalamış bulunuyoruz.
Protokol kapsamında ağaçlandırma yapılacak olan alanların sınırlarının aplikasyonunun yapılması, sahanın yangın ve diğer zararlılara karşı korunması, toprak analizlerinin yapılması, ağaçlandırma ile toprak muhafaza uygulama projesinin hazırlanması, dikilen fidanların sulanması, ot alma-çapa tamamlama işlemleri yer almaktadır." ifadelerini kullandı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER