ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 14:53

'Altyapı sorununun çözümü için Avrupa'daki örneği hayata geçirilmeli'

Altyapı sorununun çözümü için Avrupadaki örneği hayata geçirilmeli


Samsun İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, kentin altyapı ile ile ilgili sorunun çözülmesi için Avrupa’daki örneklerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi

Samsun İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Ulugazi Mahallesi Muhtarı Filiz Kavalcı’nın organize ettiği sabah kahvaltı programında mahalle sakinleri ile biraraya geldi. Kahvaltı programında vatandaşların sorunlarını dinleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, belediye yönetimini yerel seçimlerde kısıtlı kaynaklar ile devraldıklarını hatırlattı. İlkadım Belediyesi’nde hayata geçirdikleri projelerle belediyeyi proje üretebilen ve kaynakları artan bir kurum haline getirdiklerini söyleyen Başkan Demirtaş, vatandaştan yerel yönetimleri sorgulamasını talep etti.

Açıklamasında Samsun’da düzgün bir alt yapı sistemi olmadığını söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Büyükşehir Belediye meclisinde alt yapı kurumlarının yaptığı kontrolsüz kazıları önlemek için ciddi yaptırımlar öngören karar aldık. Ancak kararı belediye olarak tadilat etmek durumunda kaldık. Çünkü SAMGAZ doğalgaz ulaştırmak adına vatandaşları ceza ile karşı karşıya
kaldığı için belediyeye yönlendirebiliyordu. Hizmet üretme adına alınan kararı tadilat ettik. Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(SASKİ) İlkadım ilçesinde sürekli kazılar yapıyor. SASKİ’nin verdiği zararları Büyükşehir Belediyesi’nin karşılaması yönünde 2014 yılı için anlaşma yapıldı ancak asıl sorun bu zamana kadar Samsun’da alt yapı ile ilgili bir sistemin düşünülmemiş olmasıdır. Avrupa’daki baks sistemi örnek alınmadıkça, aç-kapa hizmetleri devam eder. Ayrıca alt yapı ile ilgili sorunları çözmeden başka şeyler söyleyenler yalan söylüyorlar. Sel zamanı belediye olarak ikinci bulvar yolu üzerinden birçok sayıda moloz topladık. Siyasilere suç bulmayın, bu durumu sorgulamadığı için kabahatli halktır.“dedi.

DEMİRTAŞ'TAN ADLİYE BİNASI ELEŞTİRİSİ

Atakum ilçesinde denizin kenarına yapılması planlanan Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Emniyet Müdürlüğü binası ve protokol cami projelerine değinen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş şunları kaydetti; “Devlet memuru belki denizi seyretmek isteyebilir doğaldır ancak memuriyetlik görevi geçicidir, bu vali içinde geçerlidir. Samsun Valiliği binasınında Atakum ilçesine gitmesi yönünde bir planlama olduğunu duyuyoruz. Ancak bizler yerel yöneticiler olarak şehrin önünü açacak planlamaları yapmak zorundayız. Atakum ilçesine planlanan binalar İlkadım ilçesinde yer alan Toybelen ve Derecik mahallerine planlanabilirdi. Benim şahsi fikrim İlkadım ilçesi Kılıçdede Mahallesi’ne planlanan yeni adliye sarayı binası bence cinayettir. Teknoloji ve iletişim araçları gelişiyor. Artık işlemler internet ve bilgisayar ortamında gerçekleştiriliyor. Planlamalarımızı geleceğe dönük yapmalıyız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından söz alan Ulugazi Mahallesi sakinlerinden Mustafa Ayhan isimli vatandaş mahallelerde ağaçlandırılma işleminin imara işlenme zorunluluğu getirilmesini talep etti. İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş önerinin değerlendirileceğini kaydetti.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER