ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 12:36

Altıntepe Kalesi gün yüzüne çıkarılıyor

Altıntepe Kalesi gün yüzüne çıkarılıyor


ERZİNCAN (CİHAN)- Erzincan merkezde Altıntepe Kalesi’nde yürütülen 11. dönem kazı çalışmaları başladı. İl merkezine 15 kilometre uzaklıktaki doğal bir tepe üzerine kurulu Altıntepe; sur duvarları, kabul salonu, açık hava tapınağı, mezarları ve gelişkin kanalizasyon şebekesiyle Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki önemli tarihi mekanlardan biri. Bölgede kazı çalışmaları 2003 yılından itibaren Atatürk Üniversitesi Arkeoloji bölümünce yürütülüyor.

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Altıntepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu, yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarını 40 kişilik ekiple sürdürdüklerini söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu; “Bu yıl kazılarımıza 15 Ağustos itibariyle başladık. Bu süre içerisinde 40 kişilik bir ekiple bu çalışmalar yürütülmektedir. 11 senedir kazı çalışmalarını yürütüyoruz. Bu 11 sene içinde önemli yapılara ulaştık. Burası daha önce Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından 9 yıl kazılmıştı. 1959’dan 1968 yıllarına kadar. Ama adının Altıntepe olmasından dolayı define arayıcıları tarafından tahrip edilmişti. Biz bu 10 yıl içinde çok büyük işler başardık. Yine ilk dönem kazılarında bazı eksiklikler vardı onları tamamladık. Define avcıları tarafından yıkılmış olan Urartu tapınağını onardık. Bunun ardından bir kilise mozaik zeminini ortaya çıkardık ve koruma altına aldık. Yine iç surlarda ve dış surlarda çalışmalarımızı yürüttük. Yine buranın bilimsel sorunlarından birisi olan apadana sorununu çözdük. Apadana’nın Pers’lere ait değil de Urartu dönemine ait olduğunu tespit ettik. Yine bu yılki çalışmalarımızda ise bunlara paralel olarak surlarda Doğu-Batı iç sur ve dış surlarda çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yine kalenin içindeki taş yapıdaki çalışmaları sürdürüyoruz. Yine ilk dönem kazılarında ortaya çıkmış olan 3 mezardan restorasyon yapmak için ve hemen önündeki açık hava tapınağını da yeniden ayağa kaldırmak için bir proje başlatmak istiyoruz. Bunlara ilavetende burada gördüğünüz Bizans dönemi surları için bir teping çalışması düşünüyoruz. O projeyi de zamanımız olursa başlatacağız. Bu yıl ki çalışmalarımızı Eylül ayının sonuna kadar devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi. CİHAN
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER