ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 12:00

Almanya'da vergi numarası skandalı


Almanya’da 164 binden fazla vergi mükellefine yanlış vergi numarası verildiği ortaya çıktı. Bakanlık halen 14 bin kişinin gerçek kimliğini tespit etmeye çalışıyor.

Süddeutsche Zeitung’un aktardığı habere göre, söz konusu skandal Sol Parti’nin Federal Meclis’e verdiği soru önergesi sonrasında ortaya çıktı.

Federal Maliye Bakanlığı Müsteşarı Michael Meister, meclise gönderdiği açıklamada; Almanya genelinde 164 bin 451 kişiye yanlış vergi numarası verildiğini itiraf etti. Bakanlık, yanlışlığın büyük oranda düzeltildiğini ve hatalı vergi numaraları giden kişilerin tespit edilerek yeni numaralar gönderildiğini kaydetti. Halen 14 binden fazla kişinin ise tespit edilemediği ve bu vergi numaralarına ait kişilerin gerçek kimliklerinin araştırıldığını belirtti.

Söz konusu hatanın daha önce ülke dışına giden ve sonra yeniden Almanya’ya dönen kişiler nedeniyle yaşandığı tahmin ediliyor. Bu kişilere Almanya’ya ikinci kez gelişlerinden mutat olarak yeni bir vergi numarası veriliyor. Ancak 2007 yılından sonra başlayan yeni uygulamayla birlikte, bunun dikkatten kaçtığı yorumları yapılıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER