ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 16:48

Almanya'da otomobil sigortaları pahalanacak


Almanya'da otomobil sigortaları gelecek yıl da pahalanacak. Pirimlerde ortalama yüzde 6 oranında artış yaşanacak. Bununla birlikte sürücüler bağlı oldukları sigorta kurumlarını değiştirerek yüzde 59'a kadar tasarruf sağlayabiliyor.

Almanya’da yapılan bir araştırma otomobil sigortalarının gelecek yıl yine pahalanacağını ortaya koydu. Geçen yıl ortalama yüzde 6,9 oranında artan sigorta primleri bu yılda yüzde 5,8 yükselecek.

Direct Line şirketinin Sigorta Ekonomisi Enstitüsü’ne yaptırdığı araştırmada 10 örnek müşteri için 20 farklı kentte sigorta şirketleriyle görüşülerek fiyatlar belirlendi. Örnek müşteriler arasında evli kişiler, bekarlar, üniversite öğrencileri yer aldı.

Ortaya çıkan sonuçlara göre araba sigortaları arasındaki fiyat farkının en yüksek olduğu şehir başkent Berlin. Bu şehirde sigorta fiyatları arasında bin 661 Euro fark tespit edildi.

Araştırmayı yürüten kurumun başkanı Thomas Köhne, “Bu araştırmayla araba sigortaları arasındaki fiyat farkının ne kadar büyük olduğunu bir kez daha ortaya koyduk.” şeklinde konuştu.

Uzmana göre, sürücüler şimdiye kadar yaptırdıkları araba sigorta kurumlarını değiştirerek yüzde 59'a kadar tasarruf yapabiliyor. İnternette yapılacak küçük bir araştırmayla daha ucuz sigorta bulmak mümkün. Ancak sigorta şartlarının ve diğer müşterilerin görüşlerinin de dikkatle okunması gerekiyor. Pek çok sürücü yıl başından itibaren geçerli olacak yeni sigortalar için arayışlarına şimdiden başlamış durumda. Şimdiki sigortalara çıkış vermek isteyenler için ise son tarih 30 Kasım.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER