ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 20:11

Almanya'da kendini ihbar edenlerin artıyor


Bayern Münih’in Başkanı Uli Hoeness’in vergi kaçırdığını itiraf ederek kendini ihbar etmesinin ardından kendini ihbar eden vergi kaçakçılarının sayısı her geçen gün artıyor. Yapılan son istatistiklere göre Baden-Württemberg (BW) Eyaleti’nden İsviçre ve Lichtenstein bağlantılı olarak kara para ve vergi kaçakçılığına adı karışanlardan kendini ihbar edenlerin sayısı 2013 yılında daha da arttı.

2013 yılında Almanya genelinde kendi kendini ihbar edenlerin 6200’ü Baden-Württemberg’den çıktı. Eyalette 2010 yılı başlarından bu yana vergi kaçırdıkları gerekçesiyle kendilerini maliyeye ihbar edenlerin sayısı 17 bine ulaştı. Eyalet Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre son zamanlarda kendini ihbar edenlerin sayısında büyük bir artış gözleniyor.

Açıklamada ayrıca ortalama olarak kişi başına yaklaşık 25 bin Euro vergi kaçırıldığı ve kendini ihbar edenler sayesinde toplam 419 milyon Euro vergi toplandığı belirtildi. Eyalet Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Dr. Nils Schmid, artışta BW eyaletinin vergi CD'lerini satın almasının etkili olduğunu dile getirmişti.

Hatırlanacağı gibi eyalet yurt dışındaki bankalarda gizli hesapları bulunan vergi mükelleflerin bilgilerini içeren CD’lere 1 milyon Euro ödemişti. Vergi kaçıran mükellefin kendini ihbar etmesi durumunda geriye dönük olarak sadece son 5 yılı araştırılıyordu. CDU ile SPD koalisyon anlaşmasında bu sürenin 10 yıla çıkarılmasına karar verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER