ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 18:22

Almanya'da gazeteciler yeni tarifeyi istemiyor


Alman Gazeteciler Vakfı himayesinde Bielefeld şehrinde protesto gösterisi yapan 100 gazeteci, yeni tarifeleri ve düşen maaşları protesto etti. Yeni tarifeler ile gazetecilerin bölge bölge farklı tarifelerde para kazanmaları öngörülüyor. Gazetecilerin aldıkları maaş yaşadıkları yerin finansal şartlarına uygun hale getirilecek.

Buna göre yaşam şartlarının daha ucuz olduğu bir şehirde çalışan gazetecinin kazandığı maaş, aynı işi yapan, fakat daha pahalı olan bir şehirde çalışan bir gazeteciden daha az olacak. Bunu sosyal haksızlık olarak gören gazeteciler ise protestoya başvuruyor. Bielefeld’den sonra aynı protesto 300 gazeteci ile Stutgart’ta da gerçekleştirilecek.

Almanya genelinde 14 bin redaktör çalışıyor. Maaşların yanı sıra tatil ve Noel parası da yeni bir düzenleme ile belirlenecek. Daha önce direkt olarak ödenen tatil parası ve Noel primleri bundan böyle işverenlerin insafına bırakılacak. Öte yandan gazetecilerin hakkını savunan ve bir nevi sendika olan Alman Gazeteciler Vakfı maaşların yüzde 6 oranında artmasını istiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER