ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 16:59

Almanya’da bakım sigorta primleri yükselecek


Almanya’da büyük koalisyon kurulursa, bakım sigorta primleri yüzde 0,5 puan yükselecek. Partiler bu konuda anlaşırken, işveren çevreleri ise tepkili.

Almanya’da yaşlanan ve bakıma muhtaç olanların sayısının her geçen gün artması koalisyon görüşmelerine de yansıdı. Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokratlar (SPD) hükümet kurma konusunda anlaşırsa, bakım sigorta primleri de yükselecek. Taraflar bu konuda görüş birliğine vardı.

Buna göre şimdiye kadar çocuklu ailelerden yüzde 2,05, çocuksuz çiftlerden ise yüzde 2,3 oranında kesilen primler yüzde 0,5 oranında artacak.

Bakım sigortasının uygulamaya konduğu 1999 yılında yüzde 2,0 olarak başlayan prim oranı, 2020′ye kadar yüzde 2,82e kadar çıkacak.

İşveren çevreleri ise sigorta primlerinin yükseltilmesine karşı çıkarak, çözümün artış yapılmadan da sağlanabileceğine dikkat çekiyor.

Alman İşverenler Birliği (BDA), koalisyon kurulursa tarafların bu konuda işverenlerin görüşlerini de dikkate alması gerektiğini söyledi.

BDA Başkanı Diether Hundt, işverenler üzerinde sosyal ödenek baskısının giderek yükseldiğini ve bunun da maliyetleri yükselterek iş ortamına zarar verdiğini vurguladı.

Buna karşın siyasi kanat ise Almanya’da daha fazla kişinin bakıma muhtaç hale geldiğini ve primlerin kaçınılmaz olarak yükseltileceğini savunuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER