ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 17:53

'Almancayı anadilinden iyi konuşan bir nesil doğdu'


Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner, Avrupalı Türklerin gençliğini kaybetmeleri halinde geleceğinin olmayacağı konusunda uyardı. ATİB 15. Gençlik Kurultayı’nda konuşan Öner, “Avrupa’da kendi değer ve ölçülerimize uygun, kimlikli, şahsiyetli gençlerimiz olmazsa Türk toplumunun zürriyeti devam etmeyecek, geleceği yok olacak demektir.Gençliği olmayanın geleceği yoktur.” dedi.

Bir milletin gençliğine bakarak o milletin geleceğinin ne olduğunu görmenin mümkün olduğunu kaydeden ATİB Genel Başkanı, “İsimlerin Ahmet, Mehmet, Fatma, Ayşe olması tek başına bir şey ifade etmez. Eğer Ahmet, Ayşe, Fatma taşıması gereken özellikleri taşımıyorsa o genç bizim gencimiz değil demektir. Cemiyetlerimizin birinci vazifesi çocuklarımıza sahip çıkmaktır.” şeklinde konuştu.

Türk ve Müslüman toplumun sorumluluk duygusunu yitirmesinden yakınan Öner, “Suçu hiç kendimizde aramıyoruz, hep başkaları suçlu. Sorumsuz, duyarsız, meselelere ilgisiz olmak toplumumuzda bir hastalık haline geldi.” diye konuştu. Bunun bir sonucu olarak Almancayı anadili gibi konuşan, ancak kendi anadilini bilmeyen bir neslin oluştuğuna işaret eden Öner, Almanya’da entegrasyon değil, başka kültürlere sahip insanları kabullenmeme sorunu olduğuna dikkat çekti.

Köln’deki ATİB genel merkezinde gerçekleşen ve Türkiye’nin Köln Konsolosu Adnan Hayal’in de katıldığı kurultay, Almanya ve Belçika’nın dört bir yanından gençleri buluşturdu. Kurultayda anaokulundan üniversiteye kadar ATİB dernekleri gençlik kollarına mensup olan çocuk ve gençler çeşitli sunumlar yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER