ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 20:06

Aksaray Organize Sanayi Bölgesi genişliyor

Aksaray Organize Sanayi Bölgesi genişliyor


Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'nde artan yatırım taleplerinin karşılanabilmesi için 500 hektarlık yeni genişleme alanı belirlendi.

    Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Toplantısı, Vali Şeref Ataklı Başkanlığı'nda Aksaray OSB Bölge Müdürlüğü’nde yapıldı. Toplantıya OSB Yönetim Kurulu Üyeleri Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ ile OSB Müteşebbis Heyetinde bulunan üyeler katıldı.

    Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray’ın sahip olduğu imkanları, konumu ve yatırım teşvikleri ile yatırımcının aradığı bütün özellikleri taşıdığını belirterek "Aksaray’ın yaptığı atılımları arttırarak devam ettirmesini istiyoruz. Hep birlikte Aksaray’ın ve OSB’nin gelişmesi, insanların refah seviyelerinin arttırılması için çalışacağız." dedi.

    OSB Bölge Müdürü İsmet Çağlar Aksaray OSB’deki son durum hakkında yaptığı açıklamada, 290 hektar alanda kurulan Aksaray OSB’nin artan yatırım talepleri üzerine önce 373 hektar, daha sonra 135 hektar alan ilave edilerek toplam 798 hektar alana ulaştığını söyledi. Toplam 314 parselin bulunduğu Aksaray OSB’de 298 parselin dolu olduğunu ifade eden OSB Bölge Müdürü Çağlar, artan yatırım taleplerinin karşılanabilmesi için 500 hektar alanın daha 3. genişleme alanı olarak Aksaray OSB’ye ilave edilmesi için çalışmaların başladığını belirtti.

    Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'nde 145 fabrikanın üretim yaptığını istihdam edilen işçi sayısının 7 bine ulaştığını vurgulayan Çağlar, "Aksaray ulaşım imkanları çok rahat, deniz ve hava limanlarına yakınlığı ile çok stratejik bir konumda bulunmaktadır. Yatırım teşvikleri ile de Türkiye’de yatırım için en ideal merkez konumunda bulunması Aksaray’ı cazibe merkezi haline getirmiştir. Son dönemde artan yatırım talepleri karşısında iki defa ilave genişleme alanı ile 798 hektar alana ulaşan OSB’ye 3. Genişleme alanı olarak 500 hektar alan daha ilave edeceğiz. Konya OSB’nin 1600 hektar alanı var. Aksaray OSB 1300 hektar alana ulaşacak. Aksaray Türkiye’de 15. büyük OSB olacak. Yatırımcılarımıza yapacakları yatırımların özelliğine göre uygun parsel taleplerini karşılayabileceğiz." dedi.

    Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta da Sabancı-Japon ortaklığında 300 milyon dolar başlangıç yatırımı ile Aksaray’a yapılacak büyük yatırım için yaklaşık bin hektar alan tahsis edildiğini, Aksaray’a yatırımcıların artan ilgisinin ise devam ettiğini söyledi.

    Altyapısı tamamlanan, doğalgaz, yatırım teşvikleri ve coğrafi konumu ile Aksaray’ın yatırım yapmak için gerçekten en ideal şehirlerden olduğunu belirten Belediye Başkanı Nevzat Palta, ‘Hükümetimizin çıkardığı 5084 Sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Kanunu ile başlayan süreç Aksaray için çok olumlu olmuştur. 20 civarındaki üretim yapan fabrika sayısı bugün 145’e 600 civarındaki çalışan işçi sayısı bugün 7 binlere son yatırımlarla kısa süre sonra bu rakam 10 binlere ulaşacak. Yine yatırım için şehrimize gelen ve parsel talebinde bulunan yatırımcı sayısı artmaktadır. 2014 yılının 2 aylık döneminde 8 yatırımcıya parsel tahsisi yapılırken 9 adet yatırım inşaat ruhsatı, 4 fabrikaya iskan ruhsatı verildi. Bizler Aksaray’a yatırım yapacak, istihdam sağlayacak yatırımcıların her zaman yanında olduk olmaya devam edeceğiz’ dedi

    Toplantının sonunda Vali Şeref Ataklı, Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya görev süresi içerisinde yapmış olduğu hizmetlerden dolayı ve son toplantısı olduğundan dolayı hediye takdim etti.
    
    Vali Ataklı, “Sayın başkanımızın hem OSB ye katkılarından dolayı hem de özellikle Aksaray’daki 2 dönemdir 10 yıldır yapmış olduğu hizmetlere hürmeten bu hediyeyi kendisine takdim ediyorum.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER