ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 21:58

Akdağmadeni’nde tarihi yapılar restore ediliyor

Akdağmadeninde tarihi yapılar restore ediliyor


Tarihi Kentler Birliği üyesi Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde belediye ve kaymakamlığın çalışmalarıyla ilçede bulunan tescilli yapılar restore ediliyor. Çok eski bir tarihi geçmişe sahip ilçede tescilli 12 tarihi yapı bulunuyor.

        Kilise, cami, eski askerlik şubesi, eski PTT binası, eski hapishane gibi bazı tarihi yapılarda restorasyon çalışmaları devam ederken, birçok binada çalışmaların tamamlanmasıyla hizmete açıldı.

        Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, restorasyon çalışmalarının, tarihi ve kültürel varlıklara sahip çıkmanın yanında ilçe ekonomisine de büyük katkı sağladığını söyledi.

        Başkan Daştan, "Bu çalışmalarımızın bazılarını belediyenin öz kaynaklarıyla, bazıları ise ORAN Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla tamamladık. Şu ana kadar bir çok tarihi yapı restore edilerek hizmete açılmış durumda. Eğer bu tarihi zenginliklerimizin restorasyonunu yapmasaydık, tamamen yok olacaktı. İnşallah diğer tarihi yapılarında restorasyonunu kısa sürede tamamlayarak ilçemize kazandıracağız." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER