ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 17:34

AK Parti’den İzmir'deki ulaşım zammına tepki

AK Partiden İzmirdeki ulaşım zammına tepki


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Eylül 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere toplu taşıma araçları bilet tarifelerine yüzde 8 ile 22 arasında zam yapmasını değerlendiren AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay, "Ulaşımda kâr hesabı yapılmaz. Ulaşım, vatandaşlarımız için zorunlu bir ihtiyaçtır.” dedi.

Zamlı tarifeyi incelediklerinde, özellikle öğretmenlere ciddi haksızlık yapıldığını gördüklerini belirten Akay, açıklamasında şunları söyledi: “Ulaşım bir kamu hizmetidir. Belediyeler, kamu hizmetlerinde kâr düşünmemelidir. Ayrıca ulaşım tarifesinde yapılan artış, ölçüsüz ve adaletsiz bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerimizin bilet tarifelerine yapılan yüzde 22’lik zam, ciddi mağduriyet ve adaletsizliğe yol açmıştır. Yine kentkartı olmayan vatandaşlarımızın biniş ücretlerine yapılan yüzde 16 oranındaki zam da çok fazla olmuştur. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bu konu görüşülürken AK Partili meclis üyeleri zam kararına karşı çıkmıştır ancak CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla ulaşıma aşırı oranlarda zam teklifi kabul edilmiştir. Ulaşıma getirilen bu büyük zam ve adaletsiz fiyat dağılımını kabul etmemiz mümkün değildir.”

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımı kazanç elde etmenin bir yolu olarak görmemesini tavsiye eden AK Parti İl Başkanı Akay, “Vatandaşlarımız her gün işlerine giderken, okullarına, hastaneye giderken ulaşım hizmetlerinden faydalanıyor. Ulaşım hizmeti, vatandaşlarımız için hayati önem arz etmektedir. Toplu taşımanın öncelikli amacı kamu yararı olmalıdır. Dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, vatandaşlarımızda ciddi bir mağduriyet ve toplumun farklı kesimleri arasında ayrımcılığa, adaletsizliğe yol açan bu zam kararını bir kez daha gözden geçirmesini tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER