ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 15:48

"Aile çocuğun kişiliğini şekillendirir"

"Aile çocuğun kişiliğini şekillendirir"


Uzman Psikolog Hasan Nalbant, çocukluk döneminde olası tehlikelere karşı açık tavır koyabilen ebeveynlerin ergenlik dönemiyle birlikte çocuk üzerindeki denetimi uzaktan yapabilmeleri gerektiğini belirterek, "Ebeveynler arkadaş seçiminde kontrollü ama baskıcı davranmamalıdır. Unutulmamalıdır ki çocuk aileyi yansıtır. Aile içindeki bireylerin kişilik yapısı çocuğun kişiliğini şekillendirir." dedi.

Ankara Sincan Belediyesi, aileleri düzenlediği seminerlerle bilinçlendirmeye çalışıyor. Evlilik Okulu projesi ile aileyi korumaya çalışan belediye, projeyi seminerlerle destekliyor.

'Bilinçli Eşler, Mutlu Yuva' sloganı ile aileleri bilinçlendirmeye ve sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamaya çalışan Sincan Belediyesi, Evlilik Okulu projesinin yanı sıra seminerlerle de velileri bilinçlendirmeye devam ediyor. Uzman Psikolog Hasan Nalbant tarafından aile içi iletişim semineri verildi. Seminerde; mutlu bir aile için iletişimin püf noktaları, çocukla iletişim, iletişimi engelleyen nedenler gibi konular anlatıldı.

Eşler arasındaki iletişim ailenin temelini oluşturduğunu belirten Uzman Psikolog Hasan Nalbant; “İletişim, tüm canlılar ve insanlar arasında yüzyıllardan beri süre gelen temel bir olgudur. Kişilerin ve toplumsal yaşamın temel ve vazgeçilmez bir özelliğidir. Bireyin gelişiminde ve eğitiminde önemli bir yeri olan aile, iletişim bakımdan da oldukça önemlidir. Çocukların iyi bir gelişme gösterebilmeleri anne-baba ile çocuk arasında etkili bir iletişimin kurulmasına bağlıdır. Eşler birbirine ne kadar anlayışlı ve şefkatli davranırsa iletişim ve bağ o kadar gelişir. Eşlerin birbirini anlaması ve değer vermesi çocukla olan iletişimi de etkiler.” dedi.

Çocukla iletişimde çocuğun yaşı, cinsiyeti ve kişilik özelliklerinin oldukça önem taşıdığını belirten Nalbant; “Çocukluk döneminde olası tehlikelere karşı açık tavır koyabilen ebeveynler ergenlik dönemiyle birlikte çocuğu üzerindeki denetimi uzaktan yapabilmelidir. Arkadaş seçiminde kontrollü ama baskıcı davranmamalıdır. Unutulmamalıdır ki çocuk aileyi yansıtır. Aile içindeki bireylerin kişilik yapısı çocuğun kişiliğini şekillendirir. Yani aile, iletişim becerilerini kullanamıyorsa çocukta iletişim becerilerini kullanamaz. Dolayısıyla çocuk hem ailede hem de sosyal çevrede sürekli çatışma içine girer.” dedi.

Ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişim de dinlemenin ve önem vermenin büyük önem taşıdığını belirten Nalbant, çocuğu dinlemenin önem vermek ve değer vermekle eş anlamlı olduğunun altını çizdi. Nalbant, sağlıklı mesaj akışlarının aile içi iletişimi güçlendirdiğini ve bağları pekiştirdiğini de söyledi. Nalbant; aile içi iletişim de bireylerin dikkat etmesi gerektiği hususları şöyle sıraladı: Değer verme ve görme duygusu, güven ortamı, yakınlık ve dayanışma duygusu, sorumluluk duygusu, zorluklarla mücadele ederek onların üstesinden gelmeyi öğrenme ve etkili iletişimin aile içi iletişimde çok önemli olduğunu belirtti. İletişim engelleyen unsurlara da dikkat çeken Nalbant; “Emir cümlelerini hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Yat, kalk gibi emir cümleleri yerini rica cümlelerine bırakmalı. Sürekli öğüt verme, gözdağı verme, sıklıkla eleştirme yada sürekli övmek, ad takmak ve sınamak aile içindeki iletişimi zayıflatan en önemli nedenler olarak karşımıza çıkıyor. Aile içi iletişimin doğru yürümesi için herkes kendinde olan sorunları yakalamalı ve onları törpülemeli…” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER