ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 16:46

Ahilik kutlama komitesi, valiyi ziyaret etti


Ahilik Haftası kutlama komitesi, Aksaray Valisi Selami Altınok’u ziyaret etti.

Aksaray Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Duru, Fırıncılar Odası Başkanı Halis Altınsoy, Minibüsçüler Odası Başkanı Veysel Öztürk, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Şube Müdürü Ramazan Kurt, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Murat Koyuncu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Hamdi Turan ve Aksaray’da yılın ahisi seçilen Recep Oğuz’dan oluşan heyeti makamında kabul eden Vali Selami Altınok, etkinlikler hakkında bilgi aldı.

Komite üyeleri ile sohbet eden Vali Altınok, ahiliğin iyi insan, iyi esnaf yetiştirilmesinde önemli bir kültür olduğunu, bu kültürün Aksaray’da en iyi şekilde görüldüğünü söyledi. Altınok, "Aksaray’da her alanda olduğu gibi esnaflık ve ticaret ahlakı noktasında da 600-700 sene önceden gelen kültür ve değer var. Ahi Evran’dan gelen zihinsel altyapı ile Somuncu Baba Cemaleddin-i Aksarayi ile ahilik farklı bir değer buluyor. Tabi ki sıkıntı ve problemler var ancak esnaflarımızın da ayakta kalması gerektiğini biliyoruz. Hükümetimizin esnafa bakışı manasında önemli katkıları var. Özellikle kredi faizlerinin yüzde 5 düşürmesi çok önemli. Esnafımızın her zaman yanındayız. Esnaf yok olduğu zaman onlarla birlikte en az 5 kişi düşünmek lazım. Aksaray’da 14 bin aktif esnafımız var buradan 80 bin insan ekmek yiyor." dedi.

Aksaray Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan da Ahiler Haftası'nın her yıl kutlandığını, bu kültürün yeni nesillere aktarılması için okullarda ders olarak okutulması gerektiğini söyledi. Ceylan, dürüstlüğün, erdemin, iyi insan olmanın her zaman geçerli olduğunu, bunun da yeni nesillere mutlaka aktarılması gerektiğini ifade etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER