ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 12:44

AHİKA'dan 19 bin TL'lik destek


Altunhisar ve Çiftlik ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlükleri proje hazırlama ve yürütme birimlerince hazırlanan 2 proje, Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) Genel Sekreterliği'nce desteklenmeye uygun bulundu.

Altunhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce hazırlanan ve toplam bütçesi 13 bin TL olan 'Çiftçinin Geleceği, Organik Niğde Çileği' isimli proje kapsamında, ajans tarafından belirlenecek konu uzmanları tarafından, önder çiftçiler ve teknik elemanlardan oluşan 25 kişilik bir katılımcı grubuna 5 gün süreyle organik çilek yetiştiriciliği eğitimi verilecek. Projeyle Altunhisar ve Bor ilçelerinde çilek konusunda farkındalık sağlanarak, oluşturulması planlanan çilek havzalarında profesyonel olarak çilek üretimi yapılması amaçlanıyor. Bor İlçe Müdürlüğü de bu projede ortak olarak yer alıyor.

Çiftlik İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce hazırlanan ve toplam bütçesi 6 bin TL olan 'Doğal Soğuk Hava Deposu İçin Zemin Etüdü' isimli proje ile Çiftlik merkez, köy ve kasabalarında 10 gün süreyle toplam 80 saat olmak üzere 5 konu uzmanı tarafından doğal soğuk hava depolarının tespiti yapılacak ve zemin etüdleri gerçekleştirilecek. Bu projeyle de tespit edilecek doğal soğuk hava depolarında Çiftlik ilçesinde üretilen patates ve diğer ürünlerin depolanması sağlanacak ve bu sayede çiftçilerin depo sorununun çözümüne katkı sağlanacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER