ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 13:50

AGÜ’de seminer etkinlikleri devam ediyor


Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörlüğü tarafından düzenlenen AGÜ Seminer Serileri devam ediyor. Rektörlük seminer salonunda yapılan etkinlikte AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Serindağ, 'Organofosfor Bileşikleri ve Önemi' konulu seminer verdi.

Seminerde, organofosfor bileşiklerinin tarımsal alanlarda böcek, yabani ot ve bitki gelişim düzenleyici maddeler olarak kullanıldığını belirten Prof. Dr. Serindağ, kimyasal silah olarak kullanabildikleri gibi tedavi amaçlı uygulamalarının da bulunduğunu ifade etti. Organofosfor bileşiklerinin akademik çalışmalarda da önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Serindağ, “Özellikle geçiş metali ile katalizlenmiş organik tepkimeler ve endüstriyel uygulamaları hızla gelişen bir alandır. Organofosfor bileşikleri ayrıca tekstilde alev önleyici, plastik endüstrisi, petrol ürünleri korozyon önleyici, metal çıkarıcı gibi alanlarda kullanılmaktadır.” dedi.

Prof. Dr. Serindağ, son zamanlarda özellikle katalitik uygulamalar ve metal esaslı ilaç araştırmalarında fosfin bileşiklerine fazla bir ilgi olduğunu anlatarak, bu maddelerin endüstriyel alanda kullanılan bir katalizör olduğunu ifade etti. Serindağ, biyokimyasal olarak fosfinlere olan ilgi PH3 bileşiğinin dezenfaktant olarak kullanılmasından altın fosfin bileşiğinin anti romatizmal ilaç olarak kullanımına kadar geniş bir aralıkta olduğunu anlattı. Serindağ, “Yeni fosfin bileşiklerinin tasarımı katalitik ve biyokimyasal uygulamalar konusundaki büyük gelişmelere neden olacak şekildedir. Bu çerçevede grubumuzun yaptığı yeni sübstitüe fosfinlerin ve bunların geçiş metali bileşiklerinin kimyası hakkında yayınlanmış çalışmalar bulunmaktadır. Biyokimyasal olarak fosfinlere olan ilgi PH3 bileşiğinin dezenfaktant olarak kullanılmasından altın fosfin bileşiğinin anti romatizmal ilaç olarak kullanımına kadar geniş bir aralıktadır.” şeklinde konuştu.

Öte yandan AGÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selçuk Gören de 'Yan Amaçlar Altında Üretim Çizelgelemesi' konulu seminer verdi. AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Alan, Serindağ ve Gören’e teşekkür belgesi verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER