ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 11:16

Ağrı’da TKDK projelerinin temelleri atıldı


Ağrı’da, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) hibe desteğiyle uygulanacak olan, süt üretimine yönelik iki projenin temeli, Patnos ilçesinin Pirömer ve Ürküt köylerinde atıldı. Biri 100 diğeri 120 sağmal inek kapasiteli iki proje, süt üreten tarımsal işletmelerin desteklenmesi kapsamında uygulanıyor.

Özyanarlar Et ve Süt Ürünleri Limited Şirketine ait 100 başlık modernizasyon projesi kapsamında ahır yapımı ve ilgili makine ekipman alımının yanı sıra, işletme için gerekli olan yem deposu ve idari bina gibi yapıların yapımı da desteklenecek. Toplam uygun yatırım tutarı yaklaşık 1 milyon 650 bin lira olan projenin yüzde 60’ı karşılıksız hibe olarak TKDK tarafından destekleniyor. Varol İnşaat Tarım Ve Hayvancılık Limited Şirketine ait 120 başlık diğer projenin ise toplam uygun yatırım tutarı yaklaşık 1 milyon 750 bin lira ve yüzde 65’i karşılıksız hibe olarak desteklenecek. Ayrıca TKDK’nın desteklediği projelerde faydalanıcılar proje ile ilgili destek kapsamındaki yatırım harcamalarında KDV ödemiyorlar.

TKDK Ağrı İl Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada, 11. proje başvuru dönemi ile ilgili hazırlık çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği; hayvancılık, arıcılık, kırsal turizm, et-süt işleme ve kültür balıkçılığı gibi alanlarda yeni proje başvurularının kabul edileceği ve faydalanmak isteyenlerin, projelerini hazırlayıp, 30 Eylül – 31 Ekim arasında kuruma başvurmaları gerektiği kaydedildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER