ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 17:58

Afyonkarahisar protokolü bayramlaştı

Afyonkarahisar protokolü bayramlaştı


Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, “Bayramlar sadece kurban kesmek ya da oruç tutmak değil, küslerin barışması, fakir fukaranın hatırlanması, büyüklerimizin ziyaret edilmesi, hatta ölmüşlerimizin kabirlerinde yâd edilmesi bakımından anlamlı günlerdir. Bu duygular bizlere mahsus adetlerdir." dedi.

Afyonkarahisar Valiliği tarafından Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma töreni Taş Medrese’de gerçekleşti. Törene katılan misafirler, şehrin kültürünü ve tarihi değerlerini yansıtan bir mekan olarak Afyonkarahisar Belediyesi tarafından restore edilen Taş Medrese’ye hayran kaldı.

Bayramlaşma törenine; Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, milletvekilleri Halil Ürün ve Kemalettin Yılmaz, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Gökhan İsmet Gülmez, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Baro Başkanı Turgay Şahin, Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, vali yardımcıları, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin il başkanları, iş adamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, daire müdürleri ve mahalle muhtarları katıldı.

"BAYRAM COŞKUSU KARDEŞLİK VE HUZUR GETİRSİN"

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisarlıların Kurban Bayramı'nı kutlayarak, bayramın ülkeye, millete, İslam alemine, tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diledi. Çoban, “Bizler biliyoruz ki kestiğimiz kurbanların ne eti ne de kanı Allah’a ulaşmıyor, ulaşan ancak takvadır. Burada da kurban keserken, içinde bulunduğumuz atmosfer, yardımlaşma duygusu en büyük takvayı oluşturuyor. Allah, bizleri gerçek duygular içerisinde takva ile bu ameli yerine getirenlerden eylesin.” dedi.

“BAYRAMLAR ÜLKEMİZİN ÇİMENTOSUDUR”

Bayramların, ülkenin çimentosu olduğunu söyleyen Vali İrfan Balkanlıoğlu da İslam dünyasında yaşanan gelişmelerin üzüntü verici olduğuna dikkat çekti. Balkanlıoğlu, şöyle dedi: “Bayramlar; sadece kurban kesmek ya da oruç tutmak değil, küslerin barışması, fakir fukaranın hatırlanması, büyüklerimizin ziyaret edilmesi, hatta ölmüşlerimizin kabirlerinde yâd edilmesi bakımından anlamlı günlerdir. Bu duygular bizlere mahsus adetlerdir. Yurt dışında bir kişi ‘açlığımdan ölüyorum’ dese kimse yardımcı olmaz. Ama burada bir insan samimi olarak kimden bir yiyecek istese onun karnını herkes doyurur. Herkes evinde misafir eder. Misafirlere en güzel yiyecekler içecekler, en güzel kapkapacaklarla servis edilir. Bunlar bizi biz yapan değerlerdir. Kaynaştıran değerlerdir.”

Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar’ın, bu anlamda değerlerinin yaşadığı ve yaşatıldığı en güzel illerden birisi olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri törene katılanlarla tek tek bayramlaştı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER