ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 14:59

Afyon’da son iki yılda 2 kişi organ bağışı yaptı


Afyonkarahisar’da 500 kişi organ nakli beklemesine rağmen son 2 yılda beyin ölümü gerçekleşen iki hastanın organları yakınları tarafından bağışlandı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, yeterli seviyede farkındalık oluşturmak için çaba sarf ettiklerini, buna rağmen organ bağışında hâlâ istenen rakamlara ulaşamadıklarını söyledi. Bir kişinin organları ile pek çok insanın yeniden hayata tutunduğunu ifade eden Yemenici, bunun bilincinde olunduğu sürece organ bağışına kayıtsız kalınamayacağını dile getirdi.

Yemenici, son iki yıl da beyin ölümü gerçekleşen 2 kişiden alınan organların başka hastalara nakledildiğini söyledi. 10 yılda 2 binden fazla kişinin organlarını bağış için form doldurarak kart aldığını ifade eden Yemenici, “Halkımızın bu konuda duyarsızlığı yanında dini açıdan da bazı çekinceleri olabiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu konuda bir sıkıntı olmadığını açıklamasına rağmen insanlar yine de kendi başlarına gelmeyince pek ciddiye almıyor. 700 bin nüfuslu Afyonkarahisar’da sadece 2 ailenin yakınlarının organlarının bağışlaması tabloyu gözler önüne seriyor.” dedi. Hastanelerde bu konuda görev yapan birimlerin olduğunu belirten Yemenici, bu birimde görev yapan doktorların bazen bütün çabalarının yetersiz kaldığı, ailelerin bağış yapmaktan kaçındığını anlattı.

Necip Yemenici, insanların cebinde kredi kartı yerine alacakları organ nakli kartı ile dolaşması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu bizim işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bir olay sonrasında hastanın ya da yaralının üzerinden bu kart çıktığında hemen ailesine haber verilerekailesinden onay isteniyor. Bu bir anlamda caydırıcı oluyor. Aile yine de onay vermezse bağış gerçekleşemiyor.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER