ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Eylül 2013 Cumartesi 08:09

Afrika kökenli hastalık teyit edildi

Afrika kökenli hastalık teyit edildi


Afrika kökenli hastalık dolayısıyla Elbistan Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu tarafından bir çok bölgede karantina kararı alındı, hayvan sevkleri durduruldu. Elbistan ilçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, bir köyde 10 adet büyükbaş hayvanın telef olması üzerine ortaya çıkan hastalıkla ilgili tahlil sonuçlarının açıklanmasının ardından tedbir amaçlı bölgede karantina uygulanmasını kararlaştırdı.

Elbistan’a bağlı bir bazı bölgelerde meydana gelen hayvan ölümleri hayvan sahiplerini ve veterinerleri endişelendirmiş, konuyla ilgili il dışından uzmanlar bölgeye gelmişti. Yapılan araştırma ve belirtililer, Afrika kökenli Sığırların Nodüler Ekzantemi (Lumpy Skin Disease) gösterse de tahlil sonuçlarına göre hareket edilmesi kararlaştırılmıştı. Yapılan tahliller de hastalığın varlığını ortaya koydu ve komisyon kararı alınarak bölgede karantina uygulamasına gidildi.

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun başkanlığında toplanan İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Elbistan Belediyesi Hayvan Borsası’nı da tedbir amaçlı olarak hastalık geçene kadar kapatma kararına vardı. Komisyonda alınan kararda, "İlçemiz Çatova köyünde 6 Ağustos 2013 tarihinde ihbar edilen Sığırların Nodüler Ekzantemi (Lumpy Skin Disease) hastalığı ile ilgili olarak hastalık çıkan işletmelerden, hastalığın teşhisi için muhtelif tarihlerde marazi madde alınarak laboratuara gönderilmiştir. 3 Eylül 2013 tarihinde Çatova köyünden F.E.’nin işletmesindeki hasta hayvandan alınan marazi maddenin Pendik Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğünce yapılan analizi sonucu hastalık teyit edilmiştir. 13 Eylül 2013 tarihinde laboratuar sonucu ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze ulaşmıştır. Hastalık çıkan Çatova köyü merkez olmak üzere 3 kilometre yarıçaplı alanın koruma bölgesi, koruma bölgesini içine alacak şekilde 10 kilometre yarıçaplı alanın gözetim bölgesi ilan edilmesine. Koruma ve gözetim bölgesinde bulunan işletmelerdeki büyükbaş hayvan hareketlerinin yasaklanarak, işletmelere karantina konulmasına ve kordon altına alınmasına, 10 kilometrelik yarıçaplı gözetim bölgesi içinde kalan Çatova, Doğan, Akveren, Küçükyapalak, Eldelek, Çıtlık, Söğütlü, Çiçek, Ağlıca, Alembey, Balıkçıl, Güvercinlik, Hasankendi, Yapraklı köyleri ile Karaelbistan beldesi ve ilçe merkezinde büyükbaş hayvan giriş-çıkışlarının yasaklanarak bu bölgeden ilçe dışına büyükbaş hayvan sevklerinin durdurulmasına, gözetim bölgesi içinde kalan Elbistan Belediyesi Canlı Hayvan Borsasının hastalık sönüşü yapılana kadar kapatılmasına, Hastalık çıkan işletmelerde karantina tedbirleri uyarınca hasta hayvanlar tespit edildikten sonra sağlamlardan ayrılmasına, kapalı başka bir bolümde bakımlarının yapılmasına, hastalıktan dolayı ölen hayvanların derileri yüzülmeksizin ve hiçbir organı çıkarılmaksızın, yol ve dere kenarlarından uzak yerlere en az 2 metre derinliğinde çukurlar açılarak gömülmesine karar verilmiştir." denildi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER