ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 15:08

Afişler sergisi Türkiye-Polonya kültür elçisi oldu

Afişler sergisi Türkiye-Polonya kültür elçisi oldu


Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600’üncü yılında, dünyanın en önemli afiş sanatının temsilcilerinden Polonyalı Andrzej Pagowski’nin ‘Afişler’ sergisi Bursa’da görücüye çıktı.

Nazım Hikmet Kültürevi'nde açılan sergide Polonya afiş sanatının dünya çapında en önemli temsilcilerinden biri olan Andrzej Pagowski’nin ‘Afişler’ sergisi, Nilüfer Belediyesi, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Işık Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Miroslaw Stawski de katıldı.

Ülkelerarası sanatsal, kültürel paylaşımın gelişmesinin önemine vurgu yapan Başkan Mustafa Bozbey, serginin 600 yıllık Polonya-Türkiye arasındaki dayanışmanın ve birlikteliğin simgesi olduğunu söyledi.
Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Miroslaw Stawski ise Nazım Hikmet Kültürevi’nin kendileri açısından ayrı bir önemi olduğunu vurgulayarak Nazım Hikmet’in Polonya ve Türkiye’nin ortak kahramanı olan Celaleddin Paşa’nın torunu olduğunu söyledi.
Nazım Hikmet’in 1952 yılında sürgünde olduğu zaman Polonya’nın vatandaşlık verdiğini kaydeden Stawski, “1952’den sonra Nazım Hikmet Ran artık Nazım Hikmet Borzecki oldu” dedi. Sanatseverler ‘Afişler’ sergisini 15 Mart’a kadar Nazım Hikmet Kültürevi’nde ziyaret edebilecek.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER