ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 11:44

Adilcevaz'da 4 milyon dolarlık süt ürünleri fabrikası

Adilcevazda 4 milyon dolarlık süt ürünleri fabrikası


 Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde 4 milyon dolarlık yatırımla kurulan ve günlük ortalama 70 ton çiğ süt işleme kapasiteli Rey Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası, törenle açıldı. Fabrikada pastörize günlük süt, peynir çeşitleri, krema, ayran ve yoğurt üretimi yapılacak.

Açılış töreninde konuşan Rey Süt İşletme Yönetim Kurulu Başkanı Resul Şerefoğlu, tesis hakkında bilgiler verdi. Bitlis merkez ve ilçelerinden toplanacak sütlerle tesiste en iyi şekilde hizmet sunacaklarını Şerefoğlu, fabrikanın günlük ortalama 70 ton çiğ süt işleme kapasitesine sahip olduğunu ve yaklaşık 4 milyon dolara mal olduğunu söyledi.

Açılışa katılan Bitlis Valisi Veysel Yurdakul ise kurulan fabrikanın bölgenin süt ürünlerini değerlendirmesi bakımından fevkalade güzel bir tesis olduğunu, ancak bu gibi tesislerin artmasını istediklerini söyledi. Yurdakul, "Özelikle yörede ürünlerin işlenmesi açısından bu tesisin ekonomik katkı sağlayacağını umarız. Burada yönetim kurulu başkanına ve emeği geçen herkese teşekkür eder hayırlı olmasını temenni ederim." dedi.

Adilcevaz Belediye Başkanı Adnan Göksoy, "İlçemize yatırım yapmak isteyen girişimcilerin yer temini ve benzeri gibi durumlarda belediye olarak imkanlar dahilinde her zaman yanlarındayız. Tesisin ülkemize, bölgemize ve ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, işletmeciye helalinden bol kazançlar diliyorum." dedi.

Açılışın ardından tesisi gezen konuklara fabrikada bulunan makineler hakkında bilgiler verildi, üretilen ayranlardan ikram edildi.

Fabrikanın açılış törenine Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, Adilcevaz Kaymakamı Ahmet Dilsiz, Ahlat Kaymakamı Osman Dölek, Adilcevaz Belediye Başkanı Adnan Göksoy, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, daire amirleri çok sayıda vatandaş katıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER