ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2014 Perşembe 12:48

ADASO'dan Nissan'a yayatırım çağrısı

ADASOdan Nissana yayatırım çağrısı

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye’ye yatırım yapma kararı alan Japon otomotiv devi Nissan firmasına, çağrıda bulundu.


Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye’ye yatırım yapma kararı alan Japon otomotiv devi Nissan firmasına, yer arayışlarına Adana’nın da dahil edilmesi çağrısında bulundu.

Adana’nın, altyapısı, hava, deniz, kara ve demiryolları ulaşım ağı, üretim kapasitesi, sanayi geçmişi ve yatırım gücü, otobüs ve otomobil imal eden fabrikaların ve gelişmiş yan sanayisinin bulunması, işgücü açısından zengin olması nedeniyle otomotiv yatırımı için en uygun bölge olduğunu belirten Kıvanç, “Adana Sanayi Odası olarak, her türlü desteği vermeye, yardımı yapmaya hazırız.” dedi.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Nissan firmasının Türkiye’de yatırım yapmak için Marmara, Ege Bölgesi’nde yer arayışlarında bulunduğunu vurgulayarak, otomobil üretim merkezi olan Körfez bölgesinin artık tıkanma noktasına geldiğini, gelebilecek yeni yükleri taşıyamayacağını dile getirdi.

TEMSA gibi otomotiv sektöründe başarılı bir örneği bünyesinde barındıran Adana’nın müthiş potansiyeli ile otomotiv yatırımı için ev sahipliği yapmaya hazır durumda olduğunu ifade eden Kıvanç, İskenderun Demir- Çelik ve özel sektöre ait fabrikalarda yassı mamül üretiminin gerçekleştirilmesinin de büyük avantaj sağladığına dikkat çekti. Mevcut ticari araç üreticilerinin otomotiv ve otomotivde çalışma kültürünü Adana’ya yerleştirdiğini anlatan Kıvanç, “Sektöre yönelik yatırımları yapacak sanayi kültürü almış çok sayıda girişimce bulunmaktadır. Otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firmanın birçok ülkeye ihracat yapması da önemli göstergedir. İnsan gücü açısından oldukça zengin olan Adana’da çalışmaya hazır işgücü sıkıntısı bulunmamaktadır. Çalışmaya hazır işgücü için meslek lisesi, meslek yüksek okulları ve Çukurova Üniversitesi’nde otomotiv bölümleri işgücü yetiştirecek donanımdadır. İlimizde, motor meslek lisesinden Otomotiv mühendisliğine ve yüksek lisans eğitimine kadar eğitim veren okullar bulunmaktadır.” dedi.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’da otomotiv sektörü için diğer yatırım avantajlarını ise şöyle açıkladı: “Lojistik olarak da otomotiv fabrikası için uygun bir coğrafyada bulunan Adana’da limanlara yakın, hatta deniz kenarında fabrika kurularak nakliye kolaylığı sağlanabilecektir. Mersin, Osmaniye, Kayseri, Niğde ve Hatay illerine sadece 1-2 saat uzaklıkta yer almakta ve bu iller ile sinerji oluşturabilecek konumdadır. Enerji yönünden zengin konumdadır. Doğalgaz hatları, enerji santralleri ile enerji sıkıntısı çekmemektedir. Adana, iki devlet üniversitesi, bölgesi ve Ortadoğu’nun sağlık merkezi haline gelen markalı hastaneleri, kongre turizmine uygun yüksek yatak kapasiteli uluslar arası standartlarda çok sayıda oteli ile sosyal kültürel alanda da zengin yapısıyla dikkat çekmekte, gelecekte İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük metropolü olması öngörülmektedir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER