ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 16:21

Adanalı gençler Mehmet Akif Ersoy'u unutmadı

Adanalı gençler Mehmet Akif Ersoyu unutmadı


Adana Gençlik Merkezi tarafından, İstiklal Marşı'nın kabulünün 93. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Törende konuşan Gençlik Merkezi Müdürü Eyup Çelikoğlu, istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un 1873’ten 1936’ ya kadar süren 63 yıllık yaşamına sığdırdığı sayısız şiirin içinde en anlamlı ve en saygı değerinin İstiklal Marşı olduğunu belirtti. Çelikoğlu, bir milletin destanlaşan bağımsızlık öyküsünün 41 dizeye sığdırılmış hali olan 'Bayrak' şiirin milli marş olarak kabulünün yıldönümünü gençlik merkezi üyelerince kutladıklarını söyledi.

Çelikoğlu: “İstiklal Marşı'mız bir şiirden öte hem kurtuluşun hem de İstikbalin sembolüdür. Türk milletinin bu hususi evlatları, ülkenin geleceğinde, ülkenin tabanını temsil ediyorsunuz. Sizlerin İstiklal Marşını ve Safahat’ı çok daha iyi bilmeniz gerekir. Bir milletin özünü, dil, tarih, kültür, yurt, bayrak ve amaç birliği gibi öğeler oluşturur.“ diyerek gençlere Mehmet Akif Ersoy’un hayatını örnek almalarını tavsiyesinde bulundu. Programda Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı'nı nasıl yazdığını anlatan bir belgesel izletildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER