ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 16:41

Açık öğretim lisesi sınavları artık Hamburg’da da yapılacak


Almanya'nın Hamburg şehrinde Açık Öğretim Lisesi sınavına girilebilecek olması sevinçle karşılandı. Daha önce sınava girmek için en yakın merkez olan Berlin’e gitmeleri gereken Hamburg ve çevresinden öğrenciler artık üç günlük sınav seyahatine çıkmayacak. Öğrenciler yeni uygulamayla sınavlara daha iyi hazırlanabileceklerini belirtirken, öğrenci velileri ise uygulamanın maddi olarak da çok büyük avantaj getirdiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile Batı Avrupa'da yaşayan vatandaş ve soydaşlarımıza yönelik yürütülen Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Batı Avrupa programı faaliyetleri çerçevesinde, Almanya’da sınava girilen merkezlere Hamburg’da eklendi. Bu zamana kadar Almanya’nın Berlin, Köln, Stuttgart ve Münih kentlerinde yapılan sınav artık Hamburg’da da yapılacak. Sınav Avrupa’da ayrıca Brüksel (Belçika), Viyana (Avusturya) ve Bern (İsviçre) kentlerinde yapılıyor.

Öğrenciler daha önce sınava girmek için Flensburg gibi kentlerden Köln veya Berlin’e gitmek için gidiş-dönüş bin kilometre yok kat ediyorlardı.

2011 yılından beri AÖL sınavlarına Berlin’de katılan Hamburg'dan Büşra Güngör, ‘‘Sınavlar için yılda üç kez Berlin’e gidiyorduk. Bu yolculuklarda çoğu zaman otobüs ve tren ile oluyor bazen 5 saati buluyordu. Hem yorgunluk ve hem de maliyetli oluyor. Herhangi bir hazırlık yapamıyorduk. Sınavın Hamburg’da yapılacak olması bizim için her yönüyle avantajlı olacak.‘" dedi.

Hamburg’un komşu eyaleti Schleswig Holstein’in Rendsburg kentinden Nebahat İlhan ise yaptığı açıklamada AÖL’yi daha öncede duyduklarını ancak sınav merkezlerini uzak olması nedeniyle kayıt yaptıramadıklarını belirterek, şimdi liseyi bitirmek için yeğeni ile birlikte kayıt başvurusu yaptırdıklarını belirtti. Öğrencilerden Ali Turhan Çakırgöz ise bundan sonra sınavlara Hamburg’da katılma imkanından dolayı çok memnun olduğunu belirterek, derslerine dolayısı ile sınavlara daha iyi hazırlanacağını belirtti.

Öğrenci velilerinden Macit Güngör’de AÖL’nin bir şekilde eğitimleri yarıda kalmış üniversite eğitimi almak için büyük bir fırsat olduğunu belirterek, “Daha önce sınav yeri uzak olduğu için bir çok gencimiz bu fırsattan yararlanamıyordu” dedi.Çocuğu AÖL’li bitirerek bu yıl Türkiye’de üniversite öğrenimine başlayan İnayet Sever ise sınav yerinin öğrencilerin yaşadığı yada en yakın şehirde olmasının avantajlı olduğunu kaydederek, “Sınavlar iki gün sürdüğü için gidiş geliş 600 km yok kat etmemizin yanı sıra konaklamak zorundaydık. Bunun içinde çoğu öğrenci velisi ya işyerinden izin almak yada işyerlerini kapatmak mecburiyetindeydi. Hamburg’a gelmesi iyi oldu. Umarım sınav merkez sayısı daha da artar ve daha fazla gencimiz istifade eder’’ dedi.

Konuyla ilgili bilgi veren Alsterbildungsring Eğitim Merkezleri Genel Müdürü Hakan İçten, AÖL sınavlarının Hamburg’da yapılacak olmasının bölgede yaşayanlar için büyük bir fırsat olduğunu belirterek,‘ ‘AÖL sınavlarına katılan ve başarılı olan Hauptschule mezunları iki yılda, Realschule mezunları ise 1,5 yılda lise mezunu olabiliyor. Mezunlar YÖS sınavlarına katılarak Türkiye’de veya Almanya’da üniversite okuma imkanına kavuşabiliyor." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER