ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 16:05

AB destekli 30 milyon Euro’luk proje başladı


Amasya’da, Avrupa Birliği (AB) destekli 30 milyon Euro keşif bedelli 'Amasya Su ve Atık Su Yatırımı' projesine başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Amasya Belediyesi’nin de ortak olduğu projede; yeni atık su, su şebekeleri inşası, mevcut şebekede iyileştirme ve şehrin tamamının atık suyunu arıtacak ‘arıtma tesisleri’ yapımı gerçekleştirilecek.

Proje koordinatörlüğünü yürüten Amasya Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kazan, projenin, AB proje ortaklığı olması itibari ile Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi. Kazan, “Amasya Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nin (AKAB) ardından AB hibelerinden faydalanarak 'Su ve Atık Su Yatırımı' projesi kapsamında tesisimizi kuracağız. Hem katı hem de sıvı atık projemizin yaşama geçirilmesi ile ülkemizde bir ilki de başarmış olduk.” dedi.

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir de proje kapsamında yeniden yapımı gereken İstasyon Köprü ve Kunç Köprü arasındaki ana kolektör hattı yapımının aylar sürecek çalışma ve riskli imalatlar içermesi sebebiyle iyileştirilmesi yoluna gidileceğini belirtti. Öncelikle mevcut hattın tamamen temizlenmesi, muhtemel hasarlı noktalarının tespiti için görüntülenme çalışmalarına başlandığını kaydeden Özdemir, “Kısa sürede tamamlanması planlanan bu çalışmadan sonra görüntülerin analizi yapılacak ve ileriki aşamalarda ana kolektör hattındaki muhtemel hasarlı kısımlar poliüretan kaplı, çok katlı polyester keçe kaplama ile onarılacaktır. Bu çalışmadan sonra hattın çok uzun yıllar sıkıntısız bir şekilde hizmet vermesi sağlanacaktır. Bu çalışma yapılırken, belediye kaynaklarından ziyade AB projelerinden faydalanıldı. İstasyon köprü ve Kunç köprü arasında kalan ve Ziyapaşa Bulvarı ile Pirinççi Caddesi güzergâhından geçen bin 850 metre mesafeli atık su hattı tamamen temizlenecek. AB destekli proje 10 gün içerisinde tamamlanacak olup, atık su hatlarının temizlenmesi ve hasarlı kısımların onarılması iki aşamada yapılacak.” diye konuştu.

Tesisi oluşturacak üniteler şu şekilde sıralanıyor: Kaba ve ince ızgara, kum ve yağ tutucu, ara pompa istasyonu, anaerobik havuzlar, oksidasyon havuzları, son çökeltme havuzları, çamur arıtma, mekanik çamur yoğunlaştırma, çamur susuzlaştırma, yardımcı tesisler, işletme binası, bekçi kulübesi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER