ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 16:59

7’den 70’e Yörük kültürü kazandırılıyor

7den 70e Yörük kültürü kazandırılıyor


Adana’da, 7’den 70’e Yörük Kültürü Kazandırılıyor Projesi kapsamında uygulama atölyesi olarak kurulan Yörük Türkmen Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Sarıçam ilçesi Orhan Gazi Mahallesi’nde bulunan Yörük Türkmen Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılışına Vali Hüseyin Avni Coş, Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zembilci, Dünya Türkmenler Birliği Başkanı İsmail Demirdüzen, merkezde eğitim gören kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı.

Adana Valiliği tarafından koordine edilen, Kalkınma Bakanlığı’nca finanse edilen ve Dünya Türkmenler Birliği tarafından yürütülen proje kapsamında kurulan merkezin açılışını yapan Vali Hüseyin Avni Coş, buradaki çalışmalarla Yörük kültürüne sahip çıkılacağını söyledi.

Türkmenler Birliği yöneticilerini uygulamaya geçirdikleri projeden ötürü tebrik eden Vali Coş, “Bu tür projelere hükümetimiz büyük destek veriyor. SODES projelerine kaynak aktarılarak, sosyal kalkınmayı sağlama, insanlarımızın bir arada yaşama kültürünü geliştirme, mevcut kültürel değerleri koruma ve gelecek kuşaklara eksizsiz aktarma konusunda sivil toplum kuruluşlarına finansman kaynağı sağlanıyor.” dedi.

Vali Coş, konuşmasının ardından Yörük el sanatlarının yapılarak, gelecek nesillere aktarılacak olan merkezinin açılışını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER