ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 10:38

7 yıldır kayıp olan hırka ve yelek bulundu

7 yıldır kayıp olan hırka ve yelek bulundu


Adana'nın Kozan Lisesi Müzesi'nde iken 2006 yılında kaybolan, Kilikya Kuva-i Milliye Kuvvetleri Komutanı Osman Tufan Paşa’nın Milli Mücadele yıllarında giydiği elbiseleri bulundu. Elbiselerin tutanak karşılığı Adana’da halk oyunları motiflerinin daha iyi tanıtılması amacı ile alındığı ve geri getirilmediği ortaya çıktı.

7 yıldır kayıp olan hırka ve yelek, yapılan girişimler sonucu Türkiye Halkoyunları Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ali Özçelik tarafından Adana’da bulunarak, Kozan Lisesi Müdür Levent Tetik’e teslim edildi. Tetik elbiseleri okulun müze kısmında bulunan ve Osman Tufan Paşa'nın elbiselerinin olduğu yere koyarak muhafaza altına aldı.

Halkoyunları Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ali Özçelik yaptığı açıklamada, “Biz Adana’nın halk oyunlarının iyi bir yere gelmesi için Adana’nın Saimbeyli Tufanbeyli, Feke, Kozan gibi ilçelerinde halk oyunlarında giyilecek motifler üzerine bir araştırma yaptık. Tufanbeyli’de yaşlı bir teyzenin giydiği eski zaman giysileri ile Osman Tufan Paşa’nın giydiği elbiseler birbirine benziyor. Kurtuluş Savaşı zamanında genelde düğün ve bayramlarda zenginlerin giydiği bu elbiselerin bulunması için Adana’da bir araştırma yaptık. 2006 yılında Kozan Lisesi'nden alınan bu hırka ve yeleğin bir dostum aracılığı ile yerini tespit ettik. Gidip o depoda araştırdık ve bulduk. Bugün de burada ilçemiz için, Adanamız için, Çukurova’mız için değerli olan bu Türk kültürünü bularak teslim ettiğimiz için mutluyuz. Bu hırka ve yelek Adana halk oyunlarında ekiplerin giyeceği bir Türk motifi şeklidir.” dedi. 


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER