ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 12:29

"7 bin diş hekimi 75 milyona hizmet veremez"


Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, ağız ve diş sağlığı merkezleri ile fakültelerde sadece 7 bin diş hekiminin çalıştığını belirterek, bu diş hekimlerinin 75 milyon kişiye hizmet vermesinin mümkün olmadığını söyledi. Yücel, Genel Sağlık Sigortası kapsamına, özel muayenehanesi olan 15 bin dolayındaki diş hekiminin de katılmasını istedi.

Yücel, Adana Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen Türk Dişhekimleri Birliği Başkanlar Konseyi toplantısına katıldı. Toplumun ağız diş sağlığı problemleri ve ülke genelindeki kamu ve özelde çalışan dişhekimlerinin karşılaştığı sorunların masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Yücel, ülkede yaklaşık 25 bin dişhekiminin bulunduğunu hatırlatarak, toplumun ağız diş sağlığı problemini çözmek için konuştuklarını ve değişik proje ve politikalar oluşturmaya çalıştıklarını anlattı.

Türkiye'de Genel Sağlık Sigortası'na (GSS) tabii 75 milyon vatandaş olduğuna dikkat çeken Yücel, bu kişilerin şu an için sadece kamudaki Ağız ve diş sağlığı merkezleri ile fakültelerden faydalanabildiklerini söyledi. Buralarda sadece 7 bin diş hekiminin görev yaptığını anlatan Yücel, "Bunların tüm topluma ağız diş sağlığı hizmeti vermesi mümkün değil. Verilen hizmetlerde zorluklar yaşanıyor. Bu ülkede 15 bine yakın muayenehanesi olan dişhekimi var. Ağız ve diş sağlıkları için özel muayenehanelere de başvuru yapılabilsin. Devlet, kamunun dışındaki muayenehaneleri de GSS kapsamına alıp ödeme yapsın." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER