ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 22:41

54 kurum İl İnsan Hakları Kurulu’na şikayet edildi


Trabzon’da, İl İnsan Hakları Kurulu’na 2012 yılında 54 kurum hakkında şikayette bulunuldu. Kurul, aynı yıl içerisinde 83 şikayeti değerlendirdi.

Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin başkanlığında toplanan İl İnsan Hakları Kurulu, 2012 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Kurulun açıklanan faaliyet raporunda, "İnsan hakları ile ilgili üretilen bütün kavramlar tüm insanların doğuştan hür ve eşit olduğu hakikati üzerine bina edilmiştir. Hoşgörü, sevgi ve dayanışma konusunda tarihsel birikim ve deneyimlerinden ilham alan Türkiye, başta ayrımcılık ve hoşgörüsüzlükle mücadele olmak üzere günümüzde evrensel düzeyde tanınan tüm insan haklarının evrensel bir gerçekliğe dönüştürülmesinde öncü ve etkin rol oynayabilecek önemli bir potansiyele, duygu ve düşünce iklimine sahiptir. İçeride ve dışarıda benimsenecek insan hakları söylem ve pratiğinin tüm dünyaya insan onuruna ve nihai olarak barış ve adaletin tesis edilmesinde önemli katkı sağlamaktadır." ifadelerine yer verildi.

İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin her ülkenin kabul etmesi ve uygulaması gereken evrensel değerler olduğu gerçeğinin Türkiye’de de özümsendiği kaydedilen rapor, şöyle devam etti: "Son yıllarda insanımızın hak ettiği değere ulaşabilmesi, tüm hak ve hürriyetlerden tam manasıyla istifade edebilmesini sağlayabilmesi amacıyla çok kapsamlı reformlar gerçekleştirilmiştir. Bunların uygulamaya eksiksiz yansıtılabilmesi ve reformların kalıcılığının sağlanması için gerekli olan ‘Zihniyet Dönüşümü’ oluşturabilme adına bir ‘İnsan Hakları Seferberliği’ başlatılmıştır. Bu amaçla sadece mevzuat değişikliği ile yetinilmemiş, söz konusu değişikliklerin gerçek hayata tam manasıyla uygulanabilmesi ve toplum tarafından benimsenebilmesi için yeni bir kurumsal yapılanma sürecine de gidilmiştir."

İl İnsan Hakları Kurulu’nun 19 üyesiyle her ay aktif olarak toplanıp vatandaşlarımızın insan hakları alanındaki istek ve beklentilerini yerine getirebilmek için çalıştığı raporda, "İl İnsan Hakları Kurulumuz şehir merkezinin muhtelif yerlerinde bulunan 6 adet şikayet kutusuna bırakılan ve ayrıca elektronik posta, mektup veya dilekçe şeklinde ulaştırılan şikayet konularına çözüm bulmaya çalışmıştır. 2012 yılında toplam 54 kurum şikayet edilmiş, yine bu yılda kurul tarafından 83 başvuru değerlendirilmiş olup kurul toplantılarında adli yargılanma, çevre hakkı, dilekçe hakkı, eğitim ve öğretim hakkı, engelli hakkı, kişi hürriyeti güvenlik hakkı, kötü muamele yasağı, sağlık ve hasta hakkı, yaşam hakkı ve diğer şikayetler olmak üzere toplam 54 başvuru değerlendirilmiştir." bilgilerine yer verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER