ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 13:31

5 asırlık 4 çınar ağacı koruma altına alındı


Antalaya'nın Gündoğmuş ilçesine bağlı Taşavur mevkiinde bulunan 5 asırlık 4 çınar ağacı koruma altına alındı. Belediye Başkanı Mehmet Özeren, koruma altına aldıkları çınar ağaçlarının ilçenin en değerli yaşayan mirası olduğunu söyledi.

Gündoğmuş'un simgesi olan çınarların 15'nci yüzyılda dikildiklerini belirten Özeren, Osmanlı döneminde çınarların bulunduğu yerin Antalya'ya ve Konya'dan İç Anadolu'ya ulaşmada önemli buluşma yerlerinde biri olduğunu kaydetti.

Gündoğmuş'un 1936 yılında Rasih Kaplan'ın yardımıyla ilçe olduğunu hatırlatan ve eski isminin Eksere olduğunu belirten Özeren, "İlçemiz Osmanlı döneminde Antalya ve İç Anadolu'ya ulaşımda kilit ilçelerden biri. Koruma altına aldığımız 5 asırlık çınar ağacı ilçemizin en önemli simgesi. Bir nevi yaşayan tarih. Çınar ağaçlarının varlığı geçmişimiz ile bugüne köprü oluyor. Varlığını sürdüren en değerli varlıklarımız. Her bir çınarda zamanın ruhu var. Gözümüz gibi bakarak gelecek nesillere en güzel şekilde taşıma gayreti içindeyiz." diye konuştu.

Her bir çınar, 8 kişinin el ele vererek halk oluşturulmasıyla etrafı çevrelenebiliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER