ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Temmuz 2014 Pazartesi 13:11

40 yıldır sakladığı kanlı üniformayı müzeye verdi

40 yıldır sakladığı kanlı üniformayı müzeye verdi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yıl dönümü dolayısıyla gaziler,o döneme ait eşyalarını Kıbrıs Barış Harekatı Müzesi'ne bağışladı.


Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye'nin bazı illerinden ve yurt dışından Kayseri'ye gelerek Harekata katıldıkları 1'inci Komando Tugayı'nı ziyaret eden gaziler, beraberinde getirdikleri ve o döneme ait eşyalarını Kıbrıs Barış Harekatı Müzesi'ne bağışladı.

Müzeye, kendisine başka bir arkadaşı tarafından emanet bırakılan Yunan bayrağını teslim eden emekli Piyade Kurmay Albay Turgut Atayöre, "Bayrak 12 Ağustos 1974'de Katakopya'dan indirilerek alınmış, üzerinde indiren bazı personelin isimleri ve imzaları var" dedi.

- Kanlı üniforması ile kama ve matarasını bağışladı

Kıbrıs Barış Harekatı'na teğmen olarak katılan Ahmet Özkoca da harekatta giydiği elbisesi ve kullandığı askeri malzemeleri müzeye verdi.

Sıcak çatışma esnasında bulundukları yere top mermileri düştüğünü ve vücudunun 15 yerine şarapnel parçası isabet ederek yaralandığını belirten Özkoca, şöyle devam etti:

"O gün üzerimde olan ve halen kan lekeleri bulunan üniformam, mataram ve kamamdan oluşan toplam 8 parçalık eşyayı müzeye verdim. Bu eşyaların bende çok önemli anıları var ama dolapta veya herhangi bir yerde kalmasının bir anlamı yok. Herkesin görmesi mutluluk verici. Burada çok daha iyi muhafaza edileceği düşüncesindeyim. Benim için manevi değeri çok büyük ama paylaşırsak bu manevi değer daha da artar. Tek başına bir şey ifade etmiyor."

Emekli Albay Mustafa Kaya da, atlatıcı olarak görev yaptığı hava indirme uçağının manifestosu ile harekata başlamadan önce mangadaki askerlerin isimlerinin bulunduğu listeyi müzeye verdi.

Müzeye bağışladığı her iki belgenin de kendisi için çok büyük anlam ve değeri olduğunu ifade eden Kaya, "Anılarımızın müzede çok daha iyi muhafaza edileceğini düşünüyoruz" dedi.

1'inci Komando Tugay Komutanlığında oluşturulan Kıbrıs Barış Harekatı Müzesi'nde dönemin gazetelerinin de bulunduğu yaklaşık 100 parça eser sergileniyor. Müze, Komutanlığı ziyaret eden misafirler tarafından gezilebiliyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER