ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 15:46

397 bin 300 hanenin sadece 28’inde riskli bina tespiti yapıldı


Birinci derece deprem kuşağı üzerinde bulunan Manisa’da 397 bin 300 hanenin sadece 28’inde riskli bina tespiti yapıldı.

Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, ilde deprem tehlikesinin yeterince ciddi alınmadığını söyledi. Yılmaz, 397 bin 300 hanenin olduğu ilde, sadece 28 bina için riskli bina tespiti yapılması yönünde başvuru yapıldığını bildirdi. Birinci derece deprem kuşağı üzerinde bulunan Manisa’nın büyük bir risk altında olduğunu dile getiren Yılmaz, riskli binaların yıkılarak yerine yeni bina yapılmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önemli avantajlar sunduğunu ifade etti.

Kurumlar, belediyeler ve şahısların deprem riskine karşı yeterince ilgili olmadıklarını dile getiren Yılmaz, insanların hala depremin farkında olmadıklarını belirtti. 1999’da Kocaeli ve 2011’de Van’da yaşanan büyük depremlerde gerekli önlemler alınmamasından dolayı büyük can kayıpları yaşandığını hatırlatan Yılmaz, ancak yaşanan acıların yeni depremlere kadar dikkate alınmadığını söyledi. ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ sözünün altını çizen Yılmaz, ilde riskli bina tespiti yapılması için gerçekleştirilen 28 binadan 14’ünün Manisa merkez, 11’inin Akhisar, 2’sinin Salihli ve 1’inin de Soma ilçesinden yapıldığını ifade etti.

Yıkılan binaların yerine yenisinin yapılmasında, bakanlığın önemli avantajlar sunduğunu dile getiren Yılmaz, “Bakanlığımız, deprem riski taşıyan binaların yıkılıp yerine yenisinin yapılmasında 100 bin liralık kredi desteğinin faizinin yarısını karşıladığı gibi kirasını karşılıyor ve kredi ödemeleri bina bittikten 24 ay sonra başlatılıyor.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER